Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zielony jubileusz Technikum Komunikacyjnego

W tym roku 70-lecie działalności obchodzi Technikum Komunikacyjne nr 25 – szkoła, która kontynuuje tradycje dawnego Technikum Kolejowego, założonego w 1949 r. – Czujemy się spadkobiercami tradycji kolejarskich tego regionu, a w środowisku lokalnym wciąż nazywani jesteśmy „kolejówką” – wyjaśnia dyrektor Beata Śliwa. Na pamiątkę jubileuszu, poza organizacją tradycyjnej gali, uczniowie i nauczyciele postanowili zrobić coś dobrego dla środowiska: w przyszkolnym ogrodzie posadzili siedem klonów. A mówi się, że klon to symbol… komunikacji, bycia w ruchu, tworzenia więzi.

Fot. Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego

W szkołach, nawet jeśli zmieniają się struktury, tradycja zachowuje ciągłość. W największym skrócie: obecne Technikum Komunikacyjne nr 25 swoimi korzeniami sięga powstałego po II wojnie światowej Technikum Ekonomiczno-Kolejowego przy ul. Basztowej 9. W 1959 roku szkołę tę przekształcono w Technikum Kolejowe, a w 1968 roku przeniesiono ją do nowej siedziby przy ul. Ułanów 3. Na tej bazie powstało Technikum Komunikacyjne nr 25, które wchodzi dziś w skład Zespołu Szkół nr 1. Ostatni absolwenci Technikum Kolejowego opuścili tę placówkę w roku szkolnym 2004/2005.

Dzisiaj w Technikum Komunikacyjnym nr 25 uczy się około 900 uczniów (34 oddziały, około 140 wychowanków internatu) oraz pracuje 130 nauczycieli i innych pracowników. Szkoła kształci w sześciu kierunkach: technik elektronik, technik informatyk, technik logistyk, w tym ukierunkowany mundurowo (wojsko, policja, straż), technik mechatronik, technik pojazdów samochodowych oraz technik transportu kolejowego.

– Choć nie działa już Technikum Kolejowe, czujemy się spadkobiercami tradycji kolejarskich tego regionu wytworzonych w technikum i zasadniczej szkole zawodowej PKP. W środowisku lokalnym wciąż jesteśmy nazywani „kolejówką” – mówi dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Beata Śliwa. – Nasze plany na przyszłość? Chcemy zwiększyć nabór kandydatów do klas kolejowych oraz zacieśnić współpracę z lokalnymi pracodawcami, spółkami kolejowymi i służbami mundurowymi – podkreśla.

W ostatniej dekadzie Technikum Komunikacyjne skupiło się przede wszystkim na unowocześnianiu bazy dydaktycznej i rozwijaniu współpracy z podmiotami zewnętrznymi, także zagranicznymi. Wymienić tu trzeba doposażenie szkolnych pracowni (m.in. telekomunikacyjnej, informatycznych, obróbki skrawania metali i tworzyw sztucznych, elektrycznej, logistycznej) w najnowocześniejszy sprzęt, na przykład obrabiarki sterowane numeryczne, podłączenie całego obiektu do nowoczesnych łączy światłowodowych, partnerstwo z węgierską szkolą techniczną (Energettikkai Szakkozepiskola es Kollegium) w Paks, nawiązanie współpracy z Polskimi Liniami Kolejowymi i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym, zawarcie umowy patronackiej z Politechniką Krakowską, podpisanie umowy patronackiej z Wyższą Szkołą Biznesu w Dąbrowie Górniczej, która zapewnia merytoryczne wsparcie dla klas o profilu logistycznym.

Pomimo technicznego profilu szkoła dba o wszechstronny rozwój uczniów, starając się kształcić „technika z duszą humanisty”. Uczniowie mają tu do wyboru sporo przedsięwzięć: spotkania z aktorami, reżyserami, konkursy teatralne, konkursy poświęcone patronowi szkoły, konkury krasomówcze, dni kulturoznawcze. Charakter młodzieży kształtują też szkolne tradycje – co roku uczniowie sprzątają groby Sybiraków, powstańców styczniowych zesłanych na Syberię (patron szkoły, św. Rafał Kalinowski, przebywał na syberyjskim wygnaniu w latach 1864–1874).

– Zależy nam na tym, aby nasi absolwenci odnosili sukcesy, ale chcemy też, żeby w szkole odkrywali siebie, rozwijali swoją osobowość, czuli się akceptowani i szanowani. I żeby w dorosłym życiu chętnie wracali wspomnieniami do lat szkolnych – podkreśla dyrektor Beata Śliwa.

_dsc3512.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3517.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3519.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3530.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3558.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3574.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3575.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3581.jpg
Zespół Szkół Nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego
_dsc3512.jpg
_dsc3517.jpg
_dsc3519.jpg
_dsc3530.jpg
_dsc3558.jpg
_dsc3574.jpg
_dsc3575.jpg
_dsc3581.jpg
Adres: ul. Ułanów 3, Kraków
pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-21
Data aktualizacji: 2019-11-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź