„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” - finał projektu

Jednym z akcentów kończących obchody 70-lecia Nowej Huty będzie wydanie niezwykłego „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” autorstwa dr Anny Grochowskiej. W sobotę, 14 grudnia o godz. 16.00 w siedzibie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida na os. Górali 5 odbędzie się podsumowanie podjętych działań, prezentacja książki oraz spotkanie z jej autorką.

„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” - finał projektu
Fot. Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida

„Literacki przewodnik po Nowej Hucie” powstał w ramach projektu o tej samej nazwie, realizowanego w 2019 r. przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W ramach przedsięwzięcia w lipcu i wrześniu odbyły się dwa spacery zapowiadające wydawnictwo.

Anna Grochowska na kartach przewodnika zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Czytelnik przemierza wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Autorka zagląda do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych szerzej nieznanych czy nawet zapomnianych. Z wielką erudycją i swobodą odkrywa przed czytelnikiem te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieznane szerzej konteksty. Jednocześnie nie ogranicza się do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoją opowieść o podstawowe fakty historyczne. Dzięki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów literatury, ale także dla osób chcących poznać Nową Hutę w nietypowy sposób.

Publikacja Anny Grochowskiej zaczyna się od wpisania „Literackiego przewodnika po Nowej Hucie” w szeroki kontekst podobnych publikacji oraz działań popularyzujących nowohucką literaturę. Właściwa podróż z tym przewodnikiem zaczyna się jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten środek lokomocji, o ile nie jest zatłoczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturę książki, zgodnie z sugestią Autorki, rozpocząć właśnie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie się piechotą po Nowej Hucie trasami wyznaczonymi w sercu Nowej Huty oraz wokół dawnych wsi: Mogiły, Krzesławic, Bieńczyc i Czyżyn, a także wytyczonymi wokół istotnych tematów, takich jak literatura kobieca, socrealizm oraz odwilż. Na swojej drodze czytelnik spotka literatów, takich jak Wincenty Kadłubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wisława Szymborska, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek, Ryszard Kapuściński czy Józef Pilch. Razem z Autorką zaglądać można do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, kościołów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywają się, jednak za każdym razem czytelnik trafia na inne tropy literackie i konteksty historyczne. Książkę zamyka obszerna, choć i tak stanowiąca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturę podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zgłębiać wiedzę samodzielnie.

Wszystkie rozdziały poprzedzają streszczenia anglojęzyczne autorstwa Mateusza Biodrowicza, a ilustrują je zdjęcia archiwalne wybrane przez Marię Wąchałę-Skindzier oraz współczesne wykonane przez Krzysztofa Piłę, któremu zawdzięczamy również projekt graficzny i skład książki. O redakcję językową i korektę zatroszczyła się natomiast Malwina Mus.

Więcej informacji na temat spotkania: okn.edu.pl oraz facebook.com/oknorwid

Literacki przewodnik plakat

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także