Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przez internet po dokumenty z USC

Już blisko 8 tys. osób skorzystało w tym roku z możliwości zgłoszenia urodzenia dziecka czy otrzymania odpisu aktu stanu cywilnego przez internet za pośrednictwem platformy ePUAP. Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie zachęca, by skorzystać z tej opcji – sprawy da się załatwić bez czekania w kolejce, a nawet bez wychodzenia z domu.

Fot. pixabay.com

Do korzystania z usług internetowych konieczny jest bezpłatny Profil Zaufany. Aby go założyć, trzeba wejść na stronę internetową epuap.gov.pl, wypełnić wniosek rejestracyjny i założyć konto na ePUAP, a następnie udać się z dowodem osobistym lub paszportem do najbliższego urzędu, żeby potwierdzić profil zaufany (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta Krakowa, Urząd Wojewódzki). Pełny wykaz punktów potwierdzających profil zaufany na terenie Gminy Miejskiej Kraków można znaleźć tutaj. Profil zaufany można założyć również bez wychodzenia z domu za pomocą internetowego konta bankowego.

Prawidłowo założony Profil Zaufany daje możliwość skorzystania z załatwienia wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Odpis aktu stanu cywilnego przy podaniach wniesionych za pośrednictwem profilu zaufanego doręczany jest zwykle wnioskodawcy bezpośrednio na adres zamieszkania. Nie trzeba tracić czasu i przyjeżdżać do USC, by załatwić sprawę, wystarczy wysłać wniosek o odpis aktu stanu cywilnego za pośrednictwem konta ePUAP i poczekać kilkanaście dni na otrzymanie dokumentu.

Możemy również odpis odebrać osobiście w USC lub wybrać wersję elektroniczną dokumentu, która jest wysyłana na skrzynkę ePUAP. Odpis aktu stanu cywilnego wydany w formie dokumentu elektronicznego jest podpisany bezpiecznym podpisem elektronicznym, który potwierdza autentyczność tego dokumentu, dlatego też może on być wykorzystany wyłącznie w formie elektronicznej (w sprawach prowadzonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej), gdyż tylko w tej formie posiada walor dokumentu urzędowego. W przypadku wydrukowania takiego odpisu na własnej drukarce traci on walor dokumentu urzędowego i nie będzie mógł być taki wydruk (graficzne odwzorowanie) np. załącznikiem do wniosku składanego w formie papierowej.

W sytuacji, gdy wydanie odpisu aktu stanu cywilnego podlega opłacie skarbowej, np. w sprawach spadkowych, czy dla towarzystw ubezpieczeniowych, do podania przesłanego za pośrednictwem platformy należy dołączyć dowód opłaty skarbowej.

Za odpis skrócony aktu stanu cywilnego zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej, trzeba zapłacić 22 zł, a za odpis zupełny 33 zł. Opłatę można również uregulować za pomocą bankowości internetowej na konto Urzędu Miasta Krakowa 49 1020 2892 2276 3005 0000 0000. Na dowodach wpłat internetowych należy wpisać czego opłata dotyczy, np. „Za wydanie odpisu skróconego aktu urodzenia na nazwisko…” oraz „Urząd Stanu Cywilnego w Krakowie”. Odpisy w celach np. świadczeń rodzinnych, ubezpieczeń społecznych (ZUS, KRUS), szkolnictwa, paszportu, są wydawane bezpłatnie.

Z możliwości jakie daje Profil Zaufany m.in. w zakresie wydawania odpisów mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, jak i poza nim. Szczegółowe informacje o usługach on-line oraz wykaz usług świadczonych przez internet można znaleźć na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: JOANNA KORTA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-12-04
Data aktualizacji: 2019-12-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź