Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Obława z kolejną nagrodą

Pierwsza Nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za najlepsze zdjęcia do filmu fabularnego powędrowała do Arkadiusza Tomiaka za pracę przy filmie Obława Marcina Krzyształowicza, którego koproducentem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Laureat Arkadiusz Tomiak odbierając nagrodę podczas uroczystej gali, która odbyła się (12 kwietnia, piątek) w Warszawie, przyznał, że ma ona dla niego szczególne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy w historii została przyznana przez autorów zdjęć. Jerzy Zieliński, Przewodniczący PSC, oraz Piotr Wojtowicz, Wiceprzewodniczący PSC, zapowiedzieli, że Nagroda PSC za najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego będzie od teraz przyznawana corocznie.

Osiemdziesięciu trzech członków Stowarzyszenia oddawało swoje głosy na czternaście zgłoszonych filmów fabularnych. Spośród nich pięć zakwalifikowało się do następnego etapu. Oprócz zwycięskiej Obławy w finałowej piątce znalazły się: Jesteś Bogiem (zdj. Radosław Ładczuk), Kobieta z piątej dzielnicy (zdj. Ryszard Lenczewski), Róża (zdj. Piotr Sobociński Jr) oraz W ciemności (zdj. Jolanta Dylewska).

Obława to thriller wojenny rozgrywający się podczas II wojny światowej inspirowany losami Adama Krzyształowicza, kaprala Armii Krajowej (pseudonim Wydra). Życie dwóch kobiet i dwóch mężczyzn splata się w nieprzewidywalnej intrydze, w której każda postać skrywa mroczną tajemnicę. To opowieść o zdradzie i zemście, winie, karze i poczuciu honoru. Reżyser Obławy, Marcin Krzyształowicz jest także autorem scenariusza do filmu. Za produkcję odpowiadają Krzysztof Grudziński i Małgorzata Jurczak. Obraz był nominowany do Złotych Lwów na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, otrzymał także cztery statuetki Orłów-Polskich Nagród Filmowych. Główne role grają: Marcin Dobrociński, Sonia Bohosiewicz, Weronika Rosati oraz Maciej Stuhr.

Przypominamy, że zdjęcia do Obławy rozpoczęły się 15 listopada 2011 roku i trwały do 20 stycznia 2012 roku. Realizowano je m.in. w nowosądeckim Rytrze oraz Słomnikach pod Krakowem. Producentem Obławy jest Skorpion Arte (Ki, Księstwo), a koproducentami Krakowskie Biuro Festiwalowe, Telekomunikacja Polska, ORKA Studio Postprodukcyjne oraz Non Stop Film Service. Obława jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-04-15
Data aktualizacji: 2013-04-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź