Komunikat archiwalny

Kraków: tu polubisz wuzetki

Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa znacznie przyspieszył wydawanie decyzji o warunkach zabudowy – tzw. wuzetek. To m.in. efekt uproszczenia procedur i usprawnienia kontaktów z inwestorami.  Postępy w tym zakresie dostrzegł i pozytywnie ocenił Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD).

Kraków: tu polubisz wuzetki
Fot. Magiczny Kraków

III edycja rankingu PZFD dotyczyła czasu postępowań administracyjnych w sprawach o wydanie tzw. wuzetek oraz pozwoleń na budowę w latach 2010 – 2011 r. Uwzględniono w nim 11 miast wojewódzkich. Kraków znalazł się na 4 pozycji, wyprzedzając poważnych konkurentów: Warszawę, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Poznań.

W 2011 roku w Krakowie ponad połowę wuzetek wydano w terminie od 60 do 180 dni. W tym samym roku wszystkie pozwolenia na budowę  wydano w ustawowym terminie do dwóch miesięcy. Dla porównania, w badanym okresie we Wrocławiu połowa inwestorów oczekiwała na wuzetkę powyżej jednego roku!

To olbrzymi postęp, co potwierdza zresztą poprzedni (2008 -2010) ranking  PZFD - Kraków zajął wówczas dziesiąte miejsce.

Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba podkreśla, że coraz lepsze wyniki zawdzięczamy tylko i wyłącznie ciężkiej pracy i zaangażowaniu urzędników. Wszystko to dzięki reorganizacji Wydziału Architektury i co istotne - bez zwiększenia zatrudnienia.

Miasto pracuje na kolejnymi usprawnieniami m.in. poprzez rozszerzenie form kontaktu z inwestorami. W lipcu rozpocznie się cykl spotkań służący rozwiązywaniu problemów administracyjnych. „Zauważyliśmy, że część problemów powtarza się, chcemy na zasadzie think - tanku wymieniać uwagi z inwestorami, aby nadal usprawniać procedury" – mówi na łamach Gazety Wyborczej wiceprezydent Koterba.

Pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także