Komunikat archiwalny

Żywa Szopka u Franciszkanów

Już po raz dwudziesty w dniach 24-26 grudnia bracia Franciszkanie organizują „Żywą Szopkę przy Franciszkańskiej 4”. Świętowanie rozpoczęły w wigilijny wieczór jasełka w wykonaniu Theatrum Mundi i braci z Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów oraz wspólne kolędowanie z zespołem Fioretti. Aktorom żywej szopki towarzyszyły osiołek, kozy, lama, kucyki i owce. Żywą szopkę można było oglądać w internecie na stronie www.szopka.franciszkanie.pl.

Żywa Szopka u Franciszkanów
Fot. www.krakow.pl

„Żywa szopka” to żywe zwierzęta i aktorzy, odtwarzający historię i atmosferę towarzyszącą narodzinom Jezusa. Zwierzęta do tegorocznej „Żywej szopki przy Franciszkańskiej 4” zostały wypożyczone z krakowskiego ogrodu zoologicznego (osiołek, kozy, lama, kucyki) i krakowskiej Akademii Rolniczej (owce).

W czasie trwania „Żywej szopki” jest też okazja, by ogrzać się przy ognisku, wypić gorącą herbatę i zjeść dobre ciastko. „Żywą szopkę przy Franciszkańskiej 4” można również oglądać na żywo w internecie - na stronie www.szopka.franciszkanie.pl (tam znajduje się też szczegółowy program towarzyszących szopce wydarzeń).

Tradycja franciszkańskiej żywej szopki bierze swój początek we włoskiej miejscowości Greccio, gdzie w 1223 roku św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę nocy narodzenia Jezusa. Poprosił papieża o pozwolenie na zorganizowanie żywej szopki – i zgodę otrzymał. Przygotował więc żłób, przyniósł siano i przyprowadził woła i osła. Krakowscy Franciszkanie, chcąc naśladować przykład założyciela swojego zakonu, postanowili przeszczepić jego pomysł z Włoch do Polski. I tak co roku - od 1991, w święta Bożego Narodzenia, Franciszkanie organizują w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 4 „Żywą Szopkę”. Tegoroczna edycja „Żywej szopki przy Franciszkańskiej 4” jest już dwudziestą.

Budowę szopki wspiera Urząd Miasta Krakowa. (JK).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA