Komunikat archiwalny

Szachiści grają w Krakowie

Dziś (27 grudnia, poniedziałek) w salach Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Szachowy „Cracovia”. Zawody potrwają do 4 stycznia.

Szachiści grają w Krakowie
Fot. www.krakow.pl

Organizatorem turnieju jest Małopolski Związek Szachowy. Miasto Kraków dofinansowało zawody w ramach otwartego konkursu ofert.

Turniej, rozgrywany tradycyjnie na przełomie roku, jest największą szachową imprezą w kraju. Kilkuset zawodników z Polski i zagranicy walczy nie tylko o prestiż, ale i cenne nagrody.

Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Szczegółowe informacje na www.mzszach.l.pl.

Przypomnijmy; w 2011 roku w Krakowie odbędą się prestiżowe zawody: VII Indywidualne Mistrzostwa Świata Szkół w Szachach (29 kwietnia – 8 maja) oraz 82. Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE (15 – 22 października).

Mistrzostwa Świata Szkół w Szachach rozgrywane są w sześciu kategoriach wiekowych tj. do lat 7, 9, 11, 13, 15, 17. W dotychczasowych Mistrzostwach startowało jednorazowo średnio około 350 zawodników z około 30 krajów. W roku 2010 Mistrzostwa rozgrywane były w Turcji, startowało 350 zawodniczek i zawodników z 29 państw. Przewidywana ilość uczestników w przyszłym roku w Krakowie, to ponad 400 zawodniczek i zawodników oraz około 150 osób towarzyszących (trenerów, opiekunów, dziennikarzy).

Wydarzeniu będzie towarzyszyć Wielka Wystawa Wież Szachowych (kwiecień – październik 2011 roku). Wieże zwiastujące wydarzenia to prawdziwe dzieła sztuki. Każda z nich została wykonana przy współpracy krakowskich artystów plastyków. Obecnie, w historycznym centrum Krakowa stoi już 5 wież pilotażowych, o wysokości 3,20 m i średnicy 1,20 m.

Lokalizacje:

•       Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem

•       Plac Szczepański

•       Mały Rynek

•       Brama Floriańska

•       Plac Wolnica.

Planuje się postawienie 181 wież. Ideą projektu jest popularyzacja szachów w Polsce i na świecie. Więcej informacji na stronie internetowej http://www.krakowmiastemwiez.pl/

82. Kongres Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE, który zaplanowano na 15 – 22 października 2011 roku, czyli Generalne Zgromadzenie Delegatów, jest najwyższą władzą FIDE. Pierwszy, odbył się w Paryżu (18-19 VII 1924), po zakończeniu nieoficjalnej Olimpiady Szachowej. Na historycznym dokumencie, protokóle konstytucyjnego posiedzenia FIDE widnieją podpisy 15 członków założycieli, m.in. Izaaka Towbina - przedstawiciela Warszawskiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej.

Od tego momentu rokrocznie, z wyjątkiem okresu II wojny światowej, Kongres FIDE w zbiera się w różnych miejscach świata. Polska była tylko jeden raz organizatorem Kongresu FIDE. 12. Kongres odbył się w Warszawie, w terminie 24-26 VII 1935. W przyszłym roku nasz kraj, będzie gościł uczestników już 82. Kongresu w Krakowie.

Przewidywana ilość uczestników Kongresu, to około 180 osób ze 150 krajów świata.

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.fidecongress2011.pl/pl (JD).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także