Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W Krakowie powstanie "Przestrzeń Komunikacji"

Rozpoczęły się przygotowania do powołania inkubatora organizacji pozarządowych, będącego rozszerzeniem obecnej formuły Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych. W wyniku jego utworzenia powstaną nowe organizacyjne i finansowe możliwości współdziałania Miasta i NGO's. Pomysł będzie realizowany przez Wydział Spraw Społecznych - Referat Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych.

Krakowska „Przestrzeń komunikacji" to odpowiedź władz miasta na potrzebę tworzenia w Polsce innowacyjnych rozwiązań w zakresie szeroko pojętej partycypacji społecznej, szczególnie zaś - we współpracy administracji z organizacjami pozarządowymi.

- Idea powstania „Przestrzeni komunikacji" pojawiła się w odpowiedzi na zapotrzebowanie i sugestie lokalnego trzeciego sektora – wyjaśnia Anna Okońska-Walkowicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, a zarazem współprzewodnicząca Krakowskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. – Podczas licznych spotkań środowiska organizacji pozarządowych zwracały się do Miasta z prośbą o zapewnienie siedziby oraz środków na działanie inkubatora. Mam nadzieję, że „Przestrzeń komunikacji" będzie dobrą odpowiedzią na te potrzeby.

Pomysł inkubatora opiera się na ścisłej współpracy międzysektorowej trzech parterów: administracji samorządowej, organizacji pozarządowych oraz biznesu odpowiedzialnego społecznie. „Przestrzeń komunikacji – INKUBATOR" będzie więc miejscem, które pozwoli zjednoczyć krakowskie środowisko społeczników, pomoże w nawiązywaniu współpracy oraz wzajemnych relacji między organizacjami, a także ułatwi pozyskiwanie środków zewnętrznych na podejmowane oraz kontakty z potencjalnymi darczyńcami. Stałe podnoszenie jakości współpracy pomiędzy NGO's a miastem pozwoli na lepsze zaspokajanie potrzeb konkretnych grup mieszkańców dzięki ich dobremu rozpoznaniu i podejmowaniu przedsięwzięć nie obejmowanych przez struktury miasta.

- Kraków stoi przed dużymi wyzwaniami w szeroko rozumianej współpracy z mieszkańcami, choćby takimi, jak: zwiększenie potencjału i możliwości rozwojowych trzeciego sektora, aktywizowanie mieszkańców do udziału w procesach decyzyjnych w mieście, czy prowadzenie i promowanie edukacji obywatelskiej. Chciałabym, aby nowych odpowiedzi na te wyzwania dostarczyła działalność inkubatora organizacji pozarządowych – podsumowuje Anna Okońska-Walkowicz.

Aktualnie MOWIS opracowuje wstępną koncepcję funkcjonowania takiego rozwiązania. Harmonogram prac przewiduje cykl spotkań i warsztatów z instytucjami i organizacjami, który doprowadzi do wypracowania modelu. Dodatkowo, chce wspólnie z organizacjami przygotować się do aplikowania o środki zewnętrzne, które pozwolą sfinansować miejsce (w tym inkubator) będące z jednej strony biurem dla projektów prowadzonych przez organizacje, z drugiej strony wsparciem dla rozwijania potencjału już funkcjonujących NGOs (poradnictwo prawne, poradnictwo księgowe, szkolenia i edukacja).

Inkubator będzie również miejscem, gdzie organizacje, wzorem tego co już robi MOWIS, będą mogły się spotykać, organizować seminaria i konferencje, wystawy i inne przedsięwzięcia (w tym kulturalne i sportowe).

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-08-28
Data aktualizacji: 2013-08-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź