Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zawieszasz działalność? Zrób to poprawnie!

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca może zawiesić wykonywanie działalności na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Warto pamiętać o tym, jak prawidłowo  obliczać ten okres, by  zawieszenie uznał m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Prawidłowe obliczanie zawieszenia  działalności gospodarczej regulują przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z nimi, jeżeli - przykładowo - przedsiębiorca zamierza zawiesić działalność na miesiąc, od pierwszego dnia miesiąca np. od  1 stycznia, to aby zawieszenie było skuteczne, wznowienie działalności powinno nastąpić najwcześniej od 2 lutego. Wpisanie w tym przypadku daty wznowienia „01.02” spowoduje nieskuteczność zawieszenia, ponieważ nie trwało ono (według przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego) pełny miesiąc.

Mimo tego, że osoby zawieszające działalność są informowane w Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy o skutkach nieprawidłowego wznowienia, zdarzają się błędy, które skutkują m.in. naliczeniem składki zdrowotnej przez ZUS. Warto więc o tym pamiętać by uniknąć  niepotrzebnych kosztów.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie opłaca dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe. Z tego powodu  -  jeśli zawieszenie będzie trwało powyżej 30 dni - zasiłek chorobowy (z tego ubezpieczenia) będzie przysługiwał dopiero po upływie 90 dni ubezpieczenia. (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-02-14
Data aktualizacji: 2011-02-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź