Komunikat archiwalny

Tydzień Mobilności z atrakcjami

Trwa kolejny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczna edycja poświęcona jest promocji działań na rzecz czystego powietrza, pod europejskim hasłem „clean air - it's your move!"

Tydzień Mobilności z atrakcjami
Fot. Magiczny Kraków

 

Kraków już po raz czternasty bierze udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i dwunasty raz z rzędu uczestniczy w Europejskim Dniu bez Samochodu. W tym roku ideą przewodnią wydarzeń, które odbywają się od 16 do 22 września jest promocja działań na rzecz czystego powietrza. – Uczestnicząc w kampanii, Kraków znajdzie sie po raz kolejny w gronie europejskich miast, które jednoczą się w działaniach na rzecz ochrony środowiska i polepszenia jakości życia w mieście. Tydzień Mobilności to dobra okazja do refleksji, co każdy z nas może zrobić, by powietrze było czystsze – mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa, podczas prezentacji tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

 

Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcyjnych wydarzeń. Wśród najciekawszych warto wymienić happening, podczas którego porównamy, ile miejsca zajmuje autobus miejski, a ile 160 samochodów. Dlaczego 160? - Bo tylu pasażerów na pokład zabiera autobus. Przy okazji będzie też można zobaczyć, ile gazów do atmosfery emitują samochody, a ile autobus – tłumaczy Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK. Happening odbędzie sie 20 września o godzinie 12.00 na ul. Lema.

 

Wcześniej, bo 18 września uruchomione będą dwa postoje dla EKOTAKSÓWEK, czyli samochodów hybrydowych i elektrycznych. Będą one działać przy placu Wszystkich Świętych i przy ul. Wiślnej.

 

Zaplanowano też szereg konferencji i seminariów – wśród nich ciekawie zapowiada sie dyskusja o zmianie organizacji ruchu na Kazimierzu (19 września, godz. 16.00, sala Obrad Rady Miasta Krakowa), a także konferencja VELOKRAKÓW (20 września, godz. 10.00, sala Obrad Rady Miasta Krakowa).

 

Tradycyjnie, w Parku Jordana będzie można zdać egzamin na kartę rowerową, przeszkolić sie z zakresu ratownictwa medycznego, a także za darmo zwiedzić Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

Nie zabraknie rajdów i przejażdżek rowerowych – 16 września o 12.00, na dwa kółka wsiądą włodarze miasta.

 

Rower będzie też tematem głównym przedostatniego dnia Europejksiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W sobotę, 21 września od 12.00 na placu Biskupim rozpocznie się Piknik Cykliczny. Wśród atrakcji jest bezpłatny serwis rowerowy, gra miejska SMOG WARS, czyli wygraj bitwę – przewietrz Kraków, a także wystawa nietypowych jednośladów.

 

Na koniec Tygodnia Mobilności, 22 września, w Europejski Dzień bez Samochodu, wszyscy mieszkańcy Krakowa, posiadający dowód rejestracyjny na samochód osobowy, będą mogli skorzystać bezpłatnie z komunikacji miejskiej. Za darmo pojedzie zarówno kierowca, jak i osoby towarzyszące w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących  w samochodzie.

 

Tradycyjnie w wydarzenia związane z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu zaangażowane jest fundacja Partnerstwo dla Środowiska.

 

Program Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu można znaleźć na stronach internetowych: www.ekocentrum.krakow.pl, www.mpk.krakow.pl, www.zielonewydarzenia.pl, www.powietrze.krakow.pl i www.krakowmobilny.pl oraz poniżej

 

PROGRAM

 

ulotka

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także