Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowska komunikacja znów najlepsza

Krakowska komunikacja miejska po raz kolejny została uznana za najlepszą w Polsce. „Ta ocena jest tym cenniejsza, że wystawili ją sami pasażerowie" – komentuje Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Badanie przeprowadził instytut Millward Brown SMG/KRC w grudniu ubiegłego roku, na zlecenie firmy Deloitte

Przypomnijmy, że wcześniej bardzo wysoką ocenę krakowskiej komunikacji zbiorowej wystawili eksperci. W rankingu magazynu Forbes Kraków zajął 9. miejsce na świecie.

Tym razem komunikację oceniali bowiem sami pasażerowie. Badanie, które zleciła firma Deloitte, wykonał instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC w grudniu ubiegłego roku.

Jak wynika z raportu spośród 7 największych polskich miast najbardziej zadowoleni z transportu publicznego są właśnie mieszkańcy Krakowa. W skali od 1 do 5, otrzymaliśmy notę 3,43. Krakowska komunikacja okazała się lepsza od Poznania (3,37), Gdańska (3,32), Warszawy (3,29), Wrocławia (3,19), Katowic (3,09) i Łodzi (2,91).

„Tak wysoka pozycja krakowskiej komunikacji wśród innych polskich miast cieszy tym bardziej, że pasażerowie oceniali aż 9 istotnych cech publicznych środków transportu, takich jak: czystość  i stan techniczny pojazdów, punktualność, kultura kierowców, położenie przystanków, łatwość przesiadki między różnymi środkami komunikacji miejskiej, trasy linii, ceny biletów i kart miejskich oraz dostępność miejsc siedzących i tłok” – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK SA.

W każdej z tych kategorii komunikacja miejska w Krakowie uzyskała najwyższą spośród pozostałych polskich miast ocenę. Z raportu wynika, że pasażerowie cenią ją przede wszystkim za czystość i stan techniczny pojazdów, punktualność, kulturę kierowców i ceny biletów. Słabiej pasażerowie ocenili tylko dostępność miejsc siedzących.

Raport badający zadowolenie z transportu zbiorowego zawiera także cenną informację statystyczną. Z usług komunikacji miejskiej korzysta 67 proc. mieszkańców. Oznacza to, że krakowskie tramwaje i autobusy wygrywają z transportem indywidualnym, a krakowianie - chcąc szybko i wygodnie poruszać się po mieście - decydują się zostawić samochód i skorzystać z komunikacji publicznej.

„Być może jest tak m.in. ze względu na bus-pasy, których w Krakowie cały czas przybywa” – zaznacza Marek Gancarczyk.  Jak wynika z raportu, prawie 50 proc. mieszkańców Krakowa uważa, że poprawiły one ruch w mieście. (M)

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-02
Data aktualizacji: 2011-03-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź