Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Liderzy Małopolski

Podziemia Rynku i Fabryka Schindlera oraz Stadion Cracovii znalazły się w gronie 10 najlepszych przedsięwzięć roku w Małopolsce. Zakończenie XI edycji organizowanego przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski Konkursu „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku  - Lider Małopolski 2010” oraz wręczenie tytułów laureatów odbędzie się w poniedziałek, 14 marca o godz. 11.00 w Sali Obrad.

W tym roku Kapituła Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski przyznała tytuł Lidera Małopolski 2010 Miastu Kraków za Podziemia Rynku i Fabrykę Schindlera oraz Stadion Cracovii.

„Dzięki uruchomieniu nowych oddziałów, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa znacznie przybliża wiedzę o dalszej i bliższej historii Krakowa, ukazując - w nowoczesnej formie i przy wykorzystaniu technik wirtualnych - przestrzeń niedostępną dotąd szerszej publiczności. Podziemia Rynku to unikatowy w skali światowej przekrój średniowiecznego miasta zawierający ponad siedemset zabytków archeologicznych i ponad pięćset elektronicznych odwzorowań budynków. Fabryka Schindlera to z kolei muzeum okupacji hitlerowskiej Krakowa, ukazujące wojenne doświadczenia miasta i jego mieszkańców” – czytamy w uzasadnieniu Kapituły.

Oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 w poprzemysłowej dzielnicy miasta – Zabłocie  rozpoczął działalność 11 czerwca 2010 roku. Prezentowana w muzeum wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej, ale też o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się tutaj 6 IX 1939 roku i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa. Wielka historia II wojny światowej krzyżuje się tu z życiem codziennym, życie prywatne – z tragedią, która dotknęła cały świat.

Muzeum pełni funkcję edukacyjną, upamiętniającą, dokumentacyjną (archiwum, biblioteka). Jako nowoczesna placówka w dzielnicy postindustrialnej uczestniczy w modernizacji dzielnicy Zabłocie. Muzeum obok wystawy organizuje warsztaty, spotkania autorskie, prezentacje filmów, integruje środowiska kombatanckie, w planach ma organizację w 2012 roku międzynarodowego projektu edukacyjnego polsko-izraelskiego dla młodzieży. Muzeum w okresie 10 czerwca – 31 grudnia 2010 roku odwiedziło 114 tys. osób.

Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego to „jedna z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych budowli tego typu w Polsce, spełnia też najsurowsze normy UEFA dla tej wielkości stadionów. Przedsięwzięcie o wartości 157 mln zł zrealizowane została przez konsorcjum Alpine Bau, według projektu konsorcjum Estudio Lamela, które wygrało konkurs architektoniczny. "Stadion, który wyrósł z marzeń" - jak tytułują go kibice Cracovii - pomieścić może ponad 15 tys. widzów i oprócz funkcji sportowych może spełniać rolę widowiskowo-rozrywkową, w tym koncertową” – argumentują jurorzy.

Wyróżnienie specjalne otrzymał Instytut Studiów Wschodnich za XX lat Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Pozostałymi laureatami XI edycji Konkursu zostali: Fortum Częstochowa S.A.
za Elektrociepłownię w Częstochowie, Miasto Bielsko-Biała za Halę wielofunkcyjną - sportowo, widowiskowo, wystawienniczą oraz węzeł komunikacyjny przy ul. Niepodległości, Miasto Tarnów za Park Wodny, Województwo Małopolskie i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie za Gmach Muzeum i Lotniczy Park Kulturowy, Województwo Małopolskie za Miasteczko Galicyjskie i Galerię na Bursztynowym Szlaku w Nowym Sączu, Bukowiańskie Towarzystwo Geotermalne Sp. z o. o. z Bukowiny Tatrzańskiej i Terma S.C. z Szaflar za budowę ośrodków geotermalnych na Podhalu, Miasto i Gmina Stary Sącz za Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Miasto i Gmina Słomniki za Pasywną Halę Sportową.

Konkurs „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce – Lider Małopolski 2007” organizowany jest przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski – największą regionalną organizację samorządową w Polsce, obejmującą swym zasięgiem obszar historycznej Małopolski. Jego celem jest promocja najlepszych małopolskich przedsięwzięć inwestycyjnych o charakterze infrastrukturalnym, inicjatyw gospodarczych i społecznych ważnych dla sfery duchowej, edukacji, tożsamości oraz jakości życia mieszkańców. Honorowane są przedsięwzięcia i firmy, które pełnią rolę „lokomotyw” w regionie. (JD).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-11
Data aktualizacji: 2011-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź