Komunikat archiwalny

Nowe mercedesy z zapowiadaniem głosowym

Do Krakowa docierają kolejne mercedesy, zakupione przez MPK SA. W pojazdach działa system informacji pasażerskiej, który jest nowością w krakowskich autobusach.

Nowe mercedesy z zapowiadaniem głosowym
Fot. www.krakow.pl

Pasażerów wozi już sześć autobusów 12-metrowych marki Mercedes. Wkrótce dołączą do nich kolejne nowe pojazdy tej marki. W sumie nowych autobusów będzie 16 (osiem 12-metrowych i osiem przegubowych).

Pasażerów na pewno ucieszy system informacji pasażerskiej, który w nich funkcjonuje, a który jest nowością w autobusach MPK SA. System jest bardzo podobny do tego, który działa w tramwajach. Pasażerowie będą więc słyszeć z głośników zapowiedź każdego przystanku na którym autobus się zatrzymuje oraz zapowiedź następnego przystanku. Ta głosowa informacja jest skierowana przede wszystkim do osób niewidomych i słabowidzących. Dzięki niej łatwiej będzie im podróżować autobusami w Krakowie.

Oprócz głosowego zapowiadania przystanków w nowych autobusach zostały zamontowane monitory, na których wyświetla się cała trasa przejazdu, aktualny przystanek, na którym zatrzymuje się autobus oraz nazwa następnego przystanku.

Nowe mercedesy są pojazdami niskopodłogowymi, wyposażonymi w klimatyzację oraz monitoring. Posiadają także system wykrywania i automatycznego  gaszenia pożaru w komorze silnika.

W Krakowie Mercedesy pojawiły się już kilka lat temu, jednak do tej pory były to wyłącznie autobusy przegubowe. Teraz dołączyły do nich autobusy 12-metrowe. Obecnie w Krakowie jeździ 28 autobusów mercedesa. (M).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także