Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W obronie spółdzielców

Radni z Komisji Mieszkalnictwa RMK pozytywnie zaopiniowali projekt rezolucji w sprawie nowelizacji prawa o spółdzielniach mieszkaniowych i własności lokali. Zapoznali się również ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za I półrocze 2013 r. w zakresie dotyczącym kompetencji komisji.

Okołobudżetowe dyskusje dotyczyły przede wszystkim lokali mieszkalnych należących do gminy. Wedle informacji przekazanych przez Wydział Skarbu Miasta w I połowie 2013 r. w trybie przetargu sprzedano 10 lokali mieszkalnych za łączną cenę 2 mln 743 tys. 508 zł. W ramach sprzedaży lokali mieszkalnych w trybie bezprzetargowym na rzecz najemców zbyto 555 lokali wraz z udziałem w gruncie pod budynkiem za łączną kwotę 12 mln 391 tys. 577 zł. Rozmawiano o cenach metra kwadratowego w mieszkaniach budowanych przez gminę, formach pomocy i innych aspektach gospodarki mieszkaniowej. Radna Magdalena Bassara pytała, jak zmienia się zadłużenie najemców wobec miasta. W przeciągu ostatniego roku wzrosło ze 186 do 187 mln złotych. Spada także ściągalność czynszów.

Rezolucję w sprawie nowelizacji prawa o spółdzielniach mieszkaniowych i własności lokali referował Sławomir Pietrzyk, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa. Jej rangę podkreślał Stanisław Rachwał, przewodniczący komisji.  – To wynik naszej wspólnej pracy i porozumienia, pokłosie Okrągłego Stołu Mieszkaniowego. W dokumencie napisano m.in.: „należy doskonalić prawo spółdzielcze tak, aby zwiększyć rolę członków spółdzielni, a nie zmierzać do likwidacji spółdzielczości, która swoimi korzeniami sięga połowy XIX wieku i ma piękne tradycje rozwoju w II Rzeczypospolitej. Ta forma własności sprawdza się w wielu rozwiniętych gospodarczo krajach i nadal odgrywa istotną rolę w demokratycznym gospodarowaniu mieniem, w szczególności przez ludzi uboższych i nie dysponujących znacznymi zasobami majątkowymi. Proponowana likwidacja spółdzielni mieszkaniowych i przekształcenie ich we wspólnoty mieszkaniowe w przypadku pełnej luk obowiązującej ustawy o własności lokali doprowadziłoby do chaosu i pogorszenia zarządzania zasobami mieszkaniowymi. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali powinna być znowelizowana przy udziale strony społecznej i po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Zresztą ten tryb powinien też być zachowany w przypadku nowelizacji prawa spółdzielczego."

pokaż metkę
Autor: JAN BIŃCZYCKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-10-02
Data aktualizacji: 2013-10-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź