Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znicz jako znak pamięci

Po raz drugi tuż przed dniem Wszystkich Świętych radni wraz z prezydentem zapalą znicze na grobach zasłużonych krakowian spoczywających na krakowskich cmentarzach komunalnych. Inicjatorem akcji „Krakowski Znicz Pamięci" jest Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

W ślad za radnymi z Wrocławia Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, Bogusław Kośmider w październiku 2012 r. zainaugurował w naszym mieście nowy zwyczaj: „Krakowski Znicz Pamięci". Także w tym roku zgodnie z ustalonym harmonogramem radni zapalać będą znicze pamięci na grobach swoich poprzedników z Rady Miasta Krakowa, na grobach honorowych obywateli Krakowa oraz na mogiłach osób odznaczonych medalem Cracoviae Merenti. –Wprowadzając Krakowski Znicz Pamięci do kalendarza Rady Miasta Krakowa, mam nadzieję, że pamięć o naszych kolegach będzie trwać, nie tylko w sercach ich najbliższych, ale również wszystkich krakowian. Odwiedzać będziemy bowiem groby tych, którzy pracowali dla naszego miasta – mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący RMK.

Znicz pamięci jest opasany wstążką w biało-niebieskich barwach miasta i znajduje się na nim napis: „Miasto Kraków pamięta". Informacje o tym, kiedy radni zapalać będą znicze na grobach zasłużonych, zamieszczać będziemy na portalach społecznościowych RMK (facebook, Google+ oraz twitter) i na miejskiej stronie www.krakow.pl. W tym roku jako pierwszy radni odwiedzą grób Sławomira Mrożka w Panteonie Narodowym – 30 października (środa), o godz. 11.

Przenosząc zwyczaj zapalania zniczy z Wrocławia do Krakowa, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider chce, by „Krakowski Znicz Pamięci" zapłonął również na grobach obywateli uhonorowanych przez Kraków, którzy spoczywają poza granicami naszego miasta. Dlatego podobnie jak w ubiegłym roku przewodniczący zwrócił się z prośbą o zapalenie „Krakowskiego Znicza Pamięci" m.in. do władz Warszawy (mogiły Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Wacława Jędrzejewicza, Ryszarda Kuklińskiego, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego, Ryszarda Kaczorowskiego), Elbląga (grób Bolesława Nieczui-Ostrowskiego), Niekrasowa (mogiła Adama Bienia), Rogalina (grób Edwarda Raczyńskiego), Szwecji (grób Brora Hanssona), Holandii (grób gen. Stanisława Maczka) oraz Stanów Zjednoczonych (mogiły Ronalda Reagana, Edwarda J. Moskala).

pokaż metkę
Autor: MAGDALENA BARTLEWICZ
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-10-24
Data aktualizacji: 2013-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź