Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Medal dla Adama Daniela Rotfelda

Wybitny polski dyplomata Adam Daniel Rotfeld zostanie uhonorowany medalem „Za mądrość obywatelską". Odznaczenie przyznawane jest od 2006 roku przez miesięcznik społeczno-kulturalny KRAKÓW.

Uroczystość wręczenia nagrody miesięcznika KRAKÓW odbyła się w piątek (13 maja) w Sali Portretowej krakowskiego Magistratu. Laudację wygłosił mecenas Jan Widacki. W uroczystości wziął udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Adam Daniel Rotfeld, laureat tegorocznego medalu „Za mądrość obywatelską” urodził się krótko przed wybuchem II wojny światowej w miejscowości Przemyślany koło Lwowa. W 1941 roku mały Adam został ukryty przez mnichów z monastyru Sudytów i nie podzielił losu prawie całej rodziny Rotfeldów, wymordowanej przez Niemców w 1943 roku.

Po rozwiązaniu monastyru w 1946 roku trafił do sierocińca w Złoczowie. Dopiero w 1951 roku, dzięki staraniom polskiej ambasady, wychowankowie domu dziecka, a wśród nich Adam - zostali repatriowani do Krakowa.

W naszym mieście Adam Rotfeld ukończył V Liceum Ogólnokształcące. Po studiach w Warszawie powrócił do Krakowa, by bronić doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na cmentarzu żydowskim przy ulicy Miodowej w Krakowie znajduje się grób starszej siostry Adama Daniela Rotfelda – zmarłej w 1965 roku Alicji Rothfeld-Łobanow oraz symboliczna mogiła rodziców: Berty i Leona Rothfeldów.

Obszerny opis sylwetki tegorocznego laureata medalu „Za mądrość obywatelską” opublikowany jest na łamach najnowszego numeru miesięcznika KRAKÓW.

Medal „Za Mądrość Obywatelską” przyznawany jest przez redakcję miesięcznika „Kraków" za szczególne zasługi i odwagę w obronie zasad demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm w pełnieniu przez laureata funkcji, za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym. Pierwszym laureatem w 2006 roku był prof. Andrzej Zoll. Rok później redakcja uhonorowała prof. Leszka Balcerowicza. W kolejnych latach medale otrzymali prof. Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, a w 2010 roku  Jerzy Stępień. (M)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-05-16
Data aktualizacji: 2011-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź