Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków bez paliw stałych

Podczas sesji Sejmiku Wojewódzkiego w poniedziałek, 25 listopada, radni przegłosowali wprowadzenie zakazu paliw stałych, a więc węgla, drewna i ciężkiego oleju opałowego stosowanego do celów ogrzewania budynków i lokali. Kraków jest pierwszym polskim miastem, gdzie nie będzie można stosować tego rodzaju paliw.

W przypadku nowobudowanych budynków mieszkalnych - zakaz stosowania paliw stałych ma obowiązywać 14 dni od uprawomocnienia się uchwały Sejmiku, czyli prawdopodobnie od nowego roku. Ostatecznie paleniska węglowe i olejowe mają zniknąć do 1 września 2018 roku. Dokument dopuszcza jednocześnie możliwość palenia drewnem w kominkach tzw. rekreacyjnych.

– To decyzja, która pozwoli na skuteczną walkę ze smogiem – komentuje Jacek Majchrowski, Prezydent Krakowa.Podczas debaty poprzedzającej głosowanie Prezydent Krakowa zaprezentował działania krakowskiego samorządu na rzecz ekologii i ochrony środowiska: rozwiązany problem gospodarki wodno-ściekowej, zmodernizowany system ciepłowniczy, nowoczesne rozwiązania w komunikacji. Zapowiedział, że Miasto będzie pomagać mieszkańcom w dostosowaniu się do nowych zasad, w tym także wspierać najuboższych, dopłacając im do wyższych rachunków za ogrzewanie, po rezygnacji z węgla.

Przypomnijmy, że władze miasta od kilku lat postulowały wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania paliw stałych w domowych paleniskach wykorzystywanych na terenie Krakowa. M.in. na wniosek krakowskiego samorządu taki zapis znalazł się w najnowszym Programie Ochrony Powietrza w Krakowie.

Warto wiedzieć, że aby przyspieszyć likwidację pieców węglowych, od 1995 roku Miasto dofinansowuje wymianę palenisk na paliwa stałe. Ten rok jest rekordowy pod tym względem. Na dopłaty do wymiany pieców udało się znaleźć około 22 mln zł, dzięki czemu z Krakowa zniknie około 2000 palenisk na paliwo stałe. Zanosi się na to, że przyszły rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy, bowiem Kraków dostanie dotację na wymianę pieców z rządowego programu KAWKA.

Niedawno radni miejscy przegłosowali też tzw. program osłonowy dla najuboższych, którzy zdecydują się na wymianę pieca (chodzi o dopłaty do rachunków za ogrzewanie gazowe, elektryczne i sieciowe). Jeśli uchwała Rady Miasta uprawomocni się, program osłonowy będzie realizowany od 2014 do 2022 roku.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-11-26
Data aktualizacji: 2013-11-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź