Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Balonem w smog

Posiedzenie Komisji Ekologii i Ochrony powietrza odbyło się w niecodziennej scenerii. Radni gościli na Bulwarach Wiślanych, w siedzibie firmy Hi-Flyer – operatora balonu widokowego, z którego podziwiać można uroki Krakowa. I choć balon nie wyniósł radnych na podniebne obrady, to główny temat posiedzenia i tak szybował na wysokości 150 metrów nad ziemią.

Przedstawiciele firmy zwrócili się do komisji z propozycją umieszczenia na powłoce balonu informacji dotyczących stanu powietrza w Krakowie oraz aparatury pomiarowej badającej stan smogu. Podobny pomysł wprowadzono w Paryżu. Spotkał się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

Przedstawiciele Hi -Flyer przekonywali, że planowane przez nich zwiększenie „mocy przerobowych" (do tej pory od ziemi oderwało się 100 tys. osób, rocznie z balonu korzysta ok. 25 tys.) w połączeniu z programem edukacyjnym i wyświetlanymi informacjami przyczyni się do wzrostu świadomości ekologicznej krakowian i zainteresowania odpowiedzialnym korzystaniem z ogrzewania i samochodów. Marek Kufel, prezes Hi-Flyer, przypomniał, że Kraków to ważny punkt w historii polskiego baloniarstwa. Był pierwszym polskim  miastem, w którym zorganizowano lot i pierwszym na świecie, w  którym od ziemi oderwał się balon bezzałogowy. Radny Jerzy Woźniakiewicz wspomniał o wojskowych balonach, które przed I wojną światową stacjonowały na Błoniach. Propozycja wywołała zainteresowanie radnych. – Szerokie informowanie mieszkańców o stanie powietrza to dobra rzecz. O ile uda się  dobrze rozwiązać wszystkie kwestie formalne – mówił Bogusław Kośmider, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. – Chciałbym, by te informacje zbiegły się z faktyczną poprawą powietrza, by przez dwa lata pokazywać, że wysiłek i zmiana przyzwyczajeń przynoszą efekty. Gorzej będzie, jeśli balon cały czas będzie nadawał z powietrza alarmujące treści – komentował radny Krzysztof Durek.

Paweł Ścigalski, Przewodniczący Komisji Ekologii i Ochrony Powietrza zaproponował przekazanie Prezydentowi Miasta Krakowa wniosku o poparcie tej inicjatywy ze względu na walory edukacyjne oraz informacyjne. Radni przyjęli tę propozycję.

pokaż metkę
Autor: JAN BIŃCZYCKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2013-12-06
Data aktualizacji: 2013-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź