Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budowlany Oscar dla stadionu Cracovii

Stadion Cracovii  uznany za najlepszy obiekt sportowy w najbardziej prestiżowym  w branży budowlanej  konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. O miano Budowa Roku rywalizowało 49 różnego rodzaju obiektów – tytuł otrzymało dziesięć inwestycji.

W konkursie organizowanym od 1989 roku przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, jury oceniając inwestycje kieruje się m.in. takimi kryteriami jak: organizacja budowy, jakość wykonania oraz przyjęte rozwiązania technologiczne, czas trwania budowy, koszty oraz forma finansowania.

Poza stadionem Cracovii nagrodzonym w kategorii „najlepszy obiekt sportowy” nagrody zdobyły także inne krakowskie realizacje:  budynek mieszkalno usługowy przy ul. Radziwiłłowskiej, Centrum Biurowe „Vinci” oraz budynki sądu apelacyjnego i Krajowego Centrum Kształcenia Kadr  Sądów Powszechnych i Prokuratur.

Przypomnijmy, że Stadion Cracovii to miejska arena, dzierżawiona przez MKS Cracovia SSA. Mieści 15 tysięcy widzów, w tym po 50 dla osób niepełnosprawnych i osób towarzyszących. Pod trybunami znalazło się miejsce na profesjonalne zaplecze dla zawodników. Są też pomieszczenia dla widzów, część biurowa oraz handlowo-usługowa.

Elewacje zostały wykończone okładziną lub płytami w beżowym kolorze. Ściana boczna stadionu wzdłuż boiska i alei Focha jest przeszklona. Za to od strony południowej trybuny i ich konstrukcja są całkowicie przesłonięte. Wokół stadionu odremontowano chodniki i jezdnie. Od strony ulicy Kałuży powstał parking dla samochodów i autokarów.

Stadion projektowano  z myślą nie tylko  o meczach piłkarskich, ale także imprezach  masowych i koncertach. Z tego powodu przewidziano, że część krótszej trybuny od strony ulicy Kraszewskiego można częściowo zdemontować tak, aby można było postawić w tym miej­scu scenę. Przed wejściem od strony ulicy Kałuży zaprojektowano plac z doj­ściem do stadionu, który na co dzień jest ogólnodostępną prze­strzenią publiczną.

Koncepcja architektoniczna i projekt stadionu są dziełem hiszpańskich biur Estudio Lamela i Sener Ingeneria. Współpracowały one między innymi przy budowie słynnego stadionu Santiago Bernabeu w Madrycie.(KS)

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-07-07
Data aktualizacji: 2011-07-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź