Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bronisława z planem

Podczas środowej (6 lipca) sesji  radni uchwalili jednogłośnie miejscowy plan dla Wzgórza św. Bronisławy – jednego z najpiękniejszych krajobrazowo terenów w mieście. Plan umożliwi ochronę niezwykle cennych przyrodniczo i kulturowo obszarów poprzez wyznaczenie granicy dopuszczalnej zabudowy.

Uchwalenie miejscowego planu dla Wzgórza św. Bronisławy – cennego, ponad 300 ha terenu w zachodniej części Krakowa -  było jednym z priorytetów planistycznych miasta. Powodem tego była nasilająca się presja inwestycyjna w odniesieniu do tego obszaru. Plan został uchwalony już kilka lat temu, wskutek protestów został jednak unieważniony przez sąd w 2009 roku. W związku z tym, że tylko zagospodarowanie regulowane miejscowym planem może ochronić tereny przez degradacją i niekontrolowaną zabudową, miasto podjęło nową procedurę planistyczną.

Dodajmy, że w granicach planu  znajdują się obiekty fortyfikacji Twierdzy Kraków: grupa warowna Fortu "Kościuszko", Kopiec Tadeusza Kościuszki, jak również unikalny układ urbanistyczny Salwatora z wyjątkowym, willowym charakterem zabudowy mieszkaniowej. Jest to także teren tradycyjnych spacerów i rekreacji krakowian.

(6 lipca) pod Magistratem Grupa Modraszek Kolektyw apelowała do radnych, by przyjęli projekt planu. Na ręce radnych wpłynął też apel prof. Jerzego Mikułowskiego – Pomorskiego  - Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Salwatora. Czytamy w nim: „Bujna zieleń, wspaniałe widoki na miasto i dalekie panoramy, obecność wielu zabytków i pomników przyrody czyni ten rejon unikalną wartością. (...) Nieuchwalenie zgłoszonego projektu planu grozi podjęciem nowych inwestycji, o które ubiegają się osoby niebędące najczęściej mieszkańcami tego terenu oraz dalszą jego chaotyczną zabudową”. Pod apelem podpisało się wielu mieszkańców i znanych ludzi nauki, kultury i sztuki, m.in. Zofia Gołubiew, Wisława Szymborska, Ryszard  Krynicki, Anna Dymna, prof. Andrzej Zoll, prof. Stanisław Waltoś. (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-07-08
Data aktualizacji: 2011-07-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź