Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

IX edycja konkursu architektonicznego „Kraków bez barier” – 2015 rozstrzygnięta

Obiekt Centrum Energetyki AGH i nowe przejście podziemne „Rondo Czyżyńskie” to miejsca nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu „Kraków bez barier” 2015.


Wyróżnienia w kategorii obiekt użyteczności publicznej przyznano Galerii Europa - Daleki Wschód oraz w kategorii obiekt i przestrzeń zabytkowa - Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Wyniki zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali, która odbyła się w Sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach dnia 7 grudnia br. Konkurs organizowany jest przez Urząd Miasta Krakowa.
Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych, rodziców z wózkami.
Na konkurs napłynęło łącznie 10 zgłoszeń.
Jury oceniało 10 zgłoszeń, z czego 5 dotyczyły obiektów użyteczności publicznej, 2 przestrzeni publicznej, 1 w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe oraz 2 w kategorii obiekty mieszkalne .

W kategorii obiekty użyteczności publicznej nagrodę przyznano.
Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej Kraków

Autorzy Projektu : Biuro Rozwoju Krakowa Spółka akcyjna
Mgr inż. arch. Ewa Kozioł-Taracha
Mgr inż. Arch. Sebastian Chwedeczko

U z a s a d n i e n i e :

Kompleksowe dostosowanie obiektu naukowo-badawczego i dydaktycznego do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i wzrokowo.
Na szczególne podkreślenie zasługuje stała konsultacja z przedstawicielami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH w przebiegu całej fazy projektowej, co pozwoliło na pełną realizację wszystkich udogodnień dla niepełnosprawnych użytkowników obiektu.
Zarówno rozwiązania otoczenia obiektu, jak i detale wnętrza charakteryzuje niezwykła dbałość i wysoki standard wykonania.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej wyróżnienie przyznano.
Galeria Europa – Daleki Wschód jako aneks Muzeum Manggha

Wykonanie projektu – K. Ingarden & J. Ewy Architekci sp. z o. o.
Arch. Krzysztof Ingarden
Arch. Jacek Ewy

U z a s a d n i e n i e :

Galeria Europa - Daleki Wschód - jako aneks Muzeum Manggha , jest nową przestrzenią wystawienniczą służącą do prezentacji dawnej i współczesnej sztuki europejskiej oraz kultur krajów Azji Południowo-Wschodniej. Budynek posiada duży hall wejściowy o charakterze rekreacyjnym, dwie sale wystawowe typu white box, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia magazynowe oraz garaż podziemny.
Obiekt Galerii został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie występują w nim bariery architektoniczne lub techniczne, ograniczające dostępność lub funkcjonalność obiektu. Główne wejście do budynku z drzwiami otwieranymi automatycznie jest dostępne od strony ul. Konopnickiej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich poprzez pochylnię umiejscowioną wzdłuż przedpola Muzeum Manggha. Dodatkowo, winda zlokalizowana w garażu dostępnym od ul. Sandomierskiej umożliwia bezpośredni kontakt osoby niepełnosprawnej z salami wystawowymi. W garażu i przy budynku znajdują się specjalnie oznaczone miejsca dla osób niepełno- sprawnych. Wszystkie pozostałe udogodnienia spełniają wymogi dotyczące niepełnosprawnych użytkowników.
Obiekt Galerii Europa - Daleki Wschód - jest przykładem konsekwentnie przyjętej, znakomitej, bardzo oszczędnej estetyki architektonicznej, która nie tylko koresponduje z architekturą sąsiedniego budynku Muzeum Mangghi, ale skutecznie realizuje trudne niekiedy wymogi dotyczące udogodnień dla osób niepełno-sprawnych. Dzięki temu zaprojektowane pochylnie i inne detale tworzą spójną całość z bryłą Galerii.
W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe nagrody nie przyznano:
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano:

Wyróżnienie otrzymuje Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki

U z a s a d n i e n i e :

Wyróżnienie zostało przyznane za zastosowanie rozwiązań przystosowawczych, w wyniku czego obiekt został udostępniony dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Montaż dwóch platform przyschodowych umożliwił dostęp dla osób z ograniczeniami ruchowymi do głównego budynku, piwnic oraz północnego tarasu. Ponadto umieszczony na odpowiedniej wysokości dzwonek daje możliwość wezwania obsługi.
Każda z osób pracujących na portierni jest przeszkolona w obsłudze platformy dla osób niepełnosprawnych. W piwnicach wyrównano poziomy podłóg. Zostały przeprowadzone prace modernizacyjne w toaletach budynku głównego oraz piwnicy, dostosowując je dla osób niepełnosprawnych. Powyższe rozwiązania wdrożono przy pełnym poszanowaniu zabytkowego kontekstu budynku i otoczenia.

W kategorii przestrzeń publiczna nagrodę przyznano:

Przejściu podziemnemu Rondo Czyżyńskie.

Inwestor : Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, ul. Centralna 53.
Autor projektu: Przedsiębiorstwo MPRB Prezes Robert Słota
mgr inż. arch. Mariusz Kozoduj
mgr inż. arch. Sławomir Kogut

U z a s a d n i e n i e :

Przebudowa przejścia podziemnego pod Rondem Czyżyńskim w bardzo dużym stopniu dostosowała je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami, zastosowano również udogodnienia ponadnormatywne. To przede wszystkim informacje głosowe, dostępne po naciśnięciu przycisku, określające w którym kierunku i na jaką ulicę prowadzi dane wyjście. Przyciski wyposażone są w sygnały naprowadzające. Dojścia do udźwiękowionych i opisanych alfabetem Braille'a wind wyposażone zostały w pasy naprowadzające, z guzkami dla osób niewidomych. Ponadto samo przejście jest szerokie, bez dodatkowych przeszkód, z bardzo dobrym oświetleniem. Realizacja tych wszystkich dodatkowych elementów została poprzedzona konsultacjami ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Bezpieczeństwo przechodniów zapewnia całodobowy monitoring.

W kategorii obiekty mieszkalne nagrody i wyróżnienia nie przyznano.

KBB2-2015 KBB3-2015KBB4-2015

pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Data publikacji: 2015-12-11
Data aktualizacji: 2015-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź