Komunikat archiwalny

Sukces niewidomych piłkarzy z Krakowa

Sukces niewidomych piłkarzy z Krakowa
Fot. Kraków Bez Barier

W miniony weekend (2-3 września) na terenie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych i Słabo widzących we Wrocławiu odbyła się pierwsza kolejka międzynarodowej Ligi Centralnej Europy w blind footballu. W tym roku do rozgrywek przystąpiła krakowska drużyna Tyniecka NWP Kraków.

- Początki blind futbolu w Krakowie sięgają roku 2008. Jednak profesjonalnalizacja działań zaczęła się w roku 2015. Piłka nożna osób niewidomych nie jest jeszcze tak popularna w naszym kraju jak np. w Niemczech, Francji, Anglii, Hiszpanii, czy Grecji. Te kraje mają swoje ligi. W Polsce oprócz Krakowa istnieje jeszcze drużyna we Wrocławiu. Nie jesteśmy w stanie na razie zorganizować własnych rozgrywek, dlatego przystąpiliśmy do międzynarodowej ligi, gdzie występują jeszcze drużyny z Budapesztu, Pragi i Brna. Zasady ligi obligują każdą z ekip do organizacji jednej kolejki w swoim mieście, gdzie każdy gra z każdym. Po pięciu turniejach, podczas których zespoły kompletują punkty, wyłoniony zostanie mistrz – opowiada trener Tyniecka NWP Kraków, Piotr  Niesyczyński.

Pierwsza kolejka to znakomity występ krakowian. W pierwszym meczu po ciężkim spotkaniu pokonali reprezentantów LASS Budapest 1-0. Następnie musieli uznać wyższość najbardziej doświadczonej drużyny w całej stawce - Awoy Brno. Po zaciętym widowisku obfitującym w wiele dogodnych sytuacji przez podopiecznych trenera Niesyczyńskiego, Czesi w końcówce zdobyli gola decydującego o finalnym wyniku i pokonali zespół z Krakowa 1-0.

W trzecim meczu Tyniecka NWP Kraków zmierzyła się z BSC Praga. Spotkanie przebiegało pod dyktando krakowian, którzy pewnie zwyciężyli 4-0. Klasycznym hattrickiem popisał się napastnik Tynieckiej, Martin Jung.

W ostatnim meczu krakowianie zmierzyli się z zespołem  Sprint Wrocław. Po bardzo emocjonującym spotkaniu Tyniecka pokonała gospodarzy 2-1. Pojedynek tych dwóch ekip był jednocześnie pierwszym meczem finału pucharu Polski. Rewanż odbędzie się podczas trzeciej kolejki w Krakowie, która zaplanowana jest w dniach 10-12 listopada.

- Wiadomo, że to dopiero pierwsza kolejka i jeszcze przed nami 16 meczów, ale inne spotkania tak się poukładały, że jesteśmy liderem. Bardzo nas to cieszy. Czujemy, że ciężka praca, którą zrobiliśmy podczas przygotowań przyniosła efekty – mówi Marcin Ryszka , kapitan Tyniecka NWP Kraków.

Niewidomi piłkarze z Krakowa na co dzień trenują na boisku przy gimnazjum nr 22 przy ul. Skwerowej. Dzięki uprzejmości tamtejszej dyrekcji mogli oni rozstawić specjalistyczne bandy do blind futbolu.

  • Boisko w naszej grze ma wymiary 40x20 m. Bandy są rozstawione wzdłuż linii autowych co nie umożliwia piłce opuszczenie placu gry. Aut jest dopiero wtedy, gdy piłka przeleci nad bandą, która ma 115 cm wysokości. Z tego miejsca pragniemy podziękować serdecznie dyrekcji szkoły. Bez ich pomocy na pewno tego sukcesu by nie było – powiedział trener Niesyczyński.

Udział w rozgrywkach ligowych w dużej mierze możliwy jest dzięki Gminie Miejskiej Kraków, która od wielu lat wspiera ideę blind footballu i mocno angażuje się w liczne projekty związane z rozwojem tej wyjątkowej dyscypliny.

Druga kolejka już w ostatni weekend Września w Pradze.drużyna

Pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także