Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Małopolska wdraża konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami” – konferencja kończąca projekt.

4 kwietnia 2019 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II odbyła się konferencja podsumowująca zakończony projekt „Małopolska wdraża konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami”. Organizatorem jej była Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego z Krakowa. 

 – Serdecznie dziękujemy Państwu za udział w projekcie – mówiła do zebranych Anna Rdest, koordynatorka projektu - w czasie otwarcia. – To był ogrom pracy. Było warto. Dzięki temu  możemy zmieniać otoczenie tak, by ludziom z niepełnosprawnościami żyło się łatwiej.

Krótką historię wdrażania Konwencji ONZ w Polsce przedstawił Prezes Fundacji – Aleksander Waszkielewicz, podkreślając jak wielkie ma ona znaczenia w podnoszeniu jakości życia.

W oficjalnej części zabrała również głos Katarzyna Kozinek-Dec z PFRON, Oddział Małopolska podkreśliła, jak monitoring bardzo pomógł we wprowadzaniu udogodnień.

Dwoje kierowników zespołów monitoringowych z Fundacji – Katarzyna Balwierz oraz Artur Then przedstawili wnioski z samego projektu.

Uczestnicy z chęcią dzielili się informacjami oraz pomysłami, jakie pojawiły się w wyniku wspólnych prac podczas realizacji projektu. Wszyscy podkreślali, że dzięki wzięciu udziału w badaniach uwrażliwieni zostali na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, o których wcześniej nie myśleli.

- Dzięki rozmowom z członkami zespołu monitoringowego – opowiadała Katarzyna Zielińska z Muzeum Lotnictwa Polskiego – zrobiliśmy kilka zmian, a tym samym zwiększyliśmy dostęp do eksponatów w naszym Muzeum osobom poruszającym się na wózkach. Szklane szyby zyskały natomiast naklejone znaki z gwiezdnych wojen – teraz każdy je zobaczy.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pracują nad zmianą stron internetowych na dostępne.

Urząd Miejski w Andrychowie zorganizował dla 16 osób kurs języka migowego, dzięki dofinansowaniu z PFRON-u. A Starostwo Powiatowe w Gorlicach zaczęło planować budowę windy w zabytkowym budynku. – Dawniej nie myślało się tak o osobach z niepełnosprawnościami – dzielił się z innymi Andrzej Wojciechowski z działu strategii i rozwoju – teraz , między innymi dzięki projektowi – osoby z niepełnosprawnościami są zauważane.

W Wielkie Wsi powołany został pełnomocnik ds. seniorów i już zaczyna działać aktywnie.

W drugiej części konferencji w panelu dyskusyjnym o „dobrych praktykach” Pan Bogdan Dąsal, pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych opowiadał o pętlach indukcyjnych, które udało się zamontować już w 40 punktach obsługi klientów w Krakowie.  

Pani Anna Rudek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Skawinie opowiadała o projekcie – koperta życia, który wprowadzony został w gminie, we współpracy z pogotowiem ratunkowym.  

Na temat pomysłu prowadzenia zajęć z polskiego języka migowego dla dzieci opowiedział przedstawiciel Urzędu Gminy w Michałowicach.

Pani Sylwia Borowińska z Urzędu Miasta Tarnowa opowiedziała o powstałych tam ośrodkach – Bezpieczna Przystań oraz Słoneczne Wzgórze, w pełni dostępne, zapewniające osobnom z niepełnosprawnościami możliwość zatrudnienia, pobytu oraz organizowania konferencji. Jest też usługa wytchnieniowa. Całość dwóch projektów to około 14 miliionów złotych, w zdecydowanej większości z dofinansowaniem unijnym.

Konwencja inspiruje do wielu nowych działań, do otwartości i gotowości na zmiany.,Z takim odczuciem organizatorzy konferencji żegnali uczestników.

Współorganizatorem konferencji był Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

rdestathendasal

pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Data publikacji: 2019-04-08
Data aktualizacji: 2019-04-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź