Komunikat archiwalny

Mistrzostwa Polski w Goalball – turniej finałowy sezonu 2019

Mistrzostwa Polski w Goalball – turniej finałowy sezonu 2019
Fot. Kraków Bez Barier

W dniach 8-10 listopada  2019 po raz pierwszy w historii naszego miasta oraz  Karcher Hala Cracovii - Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy al. Focha 40 gościć będą niewidomi i słabowidzący goalbaliści. Weźmie w nich udział  ponad 100 zawodników reprentujących 17 drużyn z całego kraju, w tym 11 drużyn męskich oraz 6 żeńskich, podzielonych łącznie na 3 ligi.  Zawodnicy i zawodniczki będą walczyli o tytuł Mistrza Polski w sezonie 2019 wieńcząc całoroczne zmagania eliminacyjne rozpoczęte w Chorzowie i kontynuowane w Oleśnicy , Wrocławiu i Lublinie.

Organizator

Organizatorem zawodów jest krakowska drużyna Goalball – WBR Groundhogs Kraków, działająca dzięki współpracy Stowarzyszenia „Warto Być Razem” i Stowarzyszenia na rzecz wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym „Świstak” Jest ona najmłodszą drużyną w Polsce, powstałą pod koniec 2016 roku. Od maja 2018 roku, dzięki wsparciu Miasta Kraków treningi odbywają się na nowoczesnym obiekcie - Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Z roku na rok  przybywa chętnych do uprawiania tej dyscypliny, obecnie trenuje u nas ponad 20 zawodników w sekcjach juniorskiej, seniorskiej oraz kobiecej. – mówi Piotr Niesyczyński – trener drużyny. Z pewnością tak olbrzymie przedsięwzięci nie mogło by się odbyć bez wsparcia z zewnątrz obok zaufania ze strony Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych START, który powierzył tak młodej organizacji realizację tak dużego przedsięwzięcia, wsparło nas także Miasto Kraków oraz Zarząd Województwa Małopolskiego. Wszystkim z tego miejsca gorąco dziękujemy.  – podkreśla Michał Szpyrka Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Warto Być Razem”.

Czym jest Goalball?

Goalball to paraolimpijska dyscyplina sportowa osób niewidomych i słabowidzących. W każdej drużynie na boisku o wymiarach boiska do siatkówki gra po 3 zawodników, którzy bronią wysokiej na 1,30 m i szerokiej na 9 metrów bramki. Każdy z zawodników ma zaklejone plastrami okulistycznymi oczy oraz specjalne gogle, których podczas gry nie można ściągać, ani dotykać.. Gra polega na toczeniu lub kozłowaniu piłki oraz nie dopuszczeniu, aby wpadła do bramki. Piłka ważąca prawie 1,5 kg ma umieszczone w swoim wnętrzu dzwoneczki – pozwalające zawodnikom na jej lokalizowanie - a kształtem przypomina tę używaną w grze do koszykówki. Mecz goalball trwa 2 x 12 minut lub kończy się w przypadku osiągnięcia przez jedną z drużyn różnicy 10 goli.

Nie może Was tam zabraknąć

Przez cały dzień od 8 – 10 listopada mogące pomieścić ponad 600 osób trybuny nowoczesnej hali przy ul. Focha czekać będą na kibiców chcących poznać tę niezwykła dyscyplinę sportową i dopingować walczące drużyny.  W rozgrywkach Kraków reprezentować będą zbierające doświadczenie dwa zespoły męskie oraz żeński. Wierzymy też że dla zawodników, trenerów i opiekunów ekip będą to niezapomniane trzy dnia spędzone w stolicy Małopolski, a goalballowe zmagania zagoszczą w Krakowie na stałe.

LINK DO STRONY FB: https://www.facebook.com/GoalBallKrakow/

LINK DO SPOTU PROMUJĄCEGO: https://www.youtube.com/watch?v=d7YCHKddTeE&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1brha3ub4X2Cw2ExNmg9_HodXLV9vG979b0TX8uWwhSNUvg6EtUu3Pzq0

zdjęcie2

zdjęcie

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także