Komunikat archiwalny

Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi

W Podgórzu, przy ulicy Celnej 6 (w siedzibie Fundacji Matio) rozpoczął działanie punkt informacji dla rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.

Miejskie Centrum Informacji dla Rodzin z dziećmi i osobami niepełnosprawnymi
Fot. www.krakow.pl

Współrealizatorami pilotażowego projektu są dwie doświadczone fundacje: Fundacja Hipoterapia – Na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych i Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę Matio. Projekt finansuje Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi. Urząd Miasta jeszcze w maju ubiegłego roku powołał specjalny zespół zadaniowy w celu określenia potrzeb krakowskich rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Przeprowadzone badania potrzeb potwierdziły m.in. oczekiwania rodzin dotyczące powstania miejsca skupiającego kompleksową i zrozumiałą informację o dostępnym dla nich wsparciu.

Centrum ma za zadanie świadczyć usługi z zakresu informacji o wszelkich formach pomocy dla krakowskich rodzin z dziećmi i dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Zatrudnieni doradcy (także mający za sobą doświadczenie niepełnosprawności) będą przekazywać mieszkańcom Krakowa aktualizowane na bieżąco dane o pomocy zarówno z instytucji miejskich, jak i placówek prowadzonych przez organizacje pozarządowe oraz prywatne firmy. Informacje dotyczą  kwestii opieki zdrowotnej, edukacji, transportu, pracy, wszelkich dostępnych form wsparcia (psychologicznego, rzeczowego, finansowego, poradnictwa prawnego oraz nowych usług  odciążeniowych), a także dostępności ofert kulturalnych i sportowych. Równocześnie trwają prace nad stworzeniem aktywnej strony internetowej, która będzie ułatwiała samodzielne znalezienie najważniejszych informacji dla osób z niepełnosprawnościami  mieszkających w Krakowie.

Centrum - to nie tylko miejsce, gdzie każdy potrzebujący – oszczędzając czas na własne poszukiwania - dostanie niezbędną pomoc i zebrane informacje w żądanym zakresie. Będzie tu można także spokojnie porozmawiać o problemach rodziny; ustalić priorytety i znaleźć pomoc w rozwiązaniu trudnych kwestii, jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Wszelkie problemy, a zwłaszcza kwestie trudne do rozwiązania będą skrupulatnie rejestrowane i przekazywane odpowiednim instytucjom samorządowym i społecznym. Chodzi również o ukierunkowanie i rozszerzenie miejskiej oferty pomocy o zgłaszane przez rodziny najbardziej potrzebne zagadnienia i propozycje. Organizatorom zależy na tym, by nasze miasto konsekwentnie rozwijało system pomocy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i dorosłymi osobami z niepełnosprawnościami, dostosowując się jednocześnie do potrzeb wszystkich mieszkańców, co jest standardem w nowoczesnych państwach.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: BEATA SCHECHTEL-MĄCZKA
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także