Turystyka Sport Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Mapy dla niewidomych

Mapy dla niewidomych

Urząd Miasta Krakowa, wspólnie z Polskim Związkiem Niewidomych i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie, opracował mapy komunikacyjne i turystyczne, które umożliwią osobom niewidomym i słabo widzącym łatwiejsze poruszanie się po Krakowie i odkrywanie walorów turystycznych miasta. 23 marca (poniedziałek) w Pawilonie Wyspiański 2000 odbyła się prezentacja map, w której udział wzięła Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

„Aż jedna piąta krakowian posiada orzeczenie o niepełnosprawności - pamiętamy o tym i problematyce niepełnosprawności poświęcamy w naszym mieście szczególną uwagę. Cieszy, że w działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych mamy wielu sojuszników, na przykład stowarzyszeń czy fundacji, które starają się nieść pomoc potrzebującym” - mówiła podczas prezentacji mapy Zastępca Prezydenta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz.

Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal dodał, że miasto stara się zwiększać ofertę dla osób niepełnosprawnych i stworzenie map wpisuje się w logikę podejmowanych w tym zakresie działań.

Impulsem do opracowania map były przede wszystkim głosy ze środowisk osób niewidomych o konieczności stworzenia projektu, który zarówno dzieciom, uczniom jak i dorosłym ułatwiłyby poruszanie się po mieście. Obok map komunikacyjnych powstały także mapy turystyczne. Zwiększą one dostęp do oferty turystycznej Krakowa dla turystów niepełnosprawnych, co przyczyni się do rozwinięcia turystyki kwalifikowanej – przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Mapy będą również wykorzystane w trakcie zajęć dydaktycznych z orientacji przestrzennej.

Ogromny wkład w powstanie tych map mieli uczniowie i nauczyciele z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie przy ul. Tynieckiej. Mapy zostaną przekazane m.in. ośrodkowi z ul. Tynieckiej, który rozprowadzi je również do innych placówek, a także Polskiemu Związkowi Niewidomych. Mapy będzie można też wypożyczać bezpłatnie w dwóch punktach informacji turystycznej na terenie Krakowa oraz w bibliotekach miejskich.

Mapy wykonano w dwóch wersjach: dla osób niewidomych i dla słabowidzących, w sumie tysiąc kompletów. Do map dołączono książki ze spisami skrótów oraz opisy zabytków w brajlu i druku powiększonym. Na każdy komplet składa się teczka formatu A3 z mapami komunikacyjnymi i teczka formatu A4 – z mapami turystycznymi Krakowa.

Mapy komunikacyjne dla niewidomych wykonano techniką sitodruku wypukłego na kolorowym kartonie. Dla osób słabowidzących - w druku powiększonym, kolorowym i czytelnym. Mogą także służyć osobom starszym. Zaznaczono na nich ogólny plan Krakowa, główne ulice, przystanki tramwajowe, autobusowe, ronda, ważne ulice, dzielnice czy linie tramwajowe niebiegnące wzdłuż ulic.

Natomiast mapy turystyczne obejmują plan Starego Miasta, m.in. Rynek Główny, pl. Mariacki, pl. Szczepański, Mały Rynek, Zamek Królewski na Wawelu, a także muzea i inne ważne punkty turystyczne. Zaznaczono na nich również punkty informacji turystycznej, kościoły i elementy infrastruktury: przejścia dla pieszych na linii Plant i przystanki tramwajowe. Wykonano je metodą tłoczenia wypukłego na przezroczystym plastiku w wersji dla niewidomych. Natomiast w wersji dla słabowidzących na kolorowym kartonie w druku płaskim i powiększonym.

Koszt map w całości został pokryty z budżetu Krakowa i wyniósł 199 tys. zł.

Warto dodać, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad powstaniem trasy turystycznej dla niewidomych, która będzie pierwszą tego typu trasą w naszym kraju. Szacuje się, że koszt utworzenia trasy wyniesie 1 mln 350 tys. zł i zostanie pokryty z funduszy Unii Europejskiej. Już został złożony projekt pod nazwą „Droga królewska dla niepełnosprawnego turysty”. Droga będzie się pokrywać ze szlakiem królewskim prowadzącym od Barbakanu do Wawelu. Na trasie zostanie umieszczonych dwanaście dotykowych makiet z brązu. Makiety umieszczone będą w sąsiedztwie zabytków i będą posiadały opisy w brajlu.

Nowością na trasie będzie wprowadzenie systemu GPS, który umożliwi osobom odsłuchanie przez telefon komórkowy informacji o zabytku i ułatwieniach w zwiedzaniu dla niepełnosprawnych. Dodatkowo na Wawelu powstanie wielka makieta przedstawiająca Wzgórze Wawelskie.

Trasa pozwoli turystom niepełnosprawnym poznać najpiękniejsze zabytki miasta, będzie również znakomitą lekcją historii dla dzieci i młodzieży, a mapy Krakowa dla osób niewidomych i słabo widzących będą jej znakomitym uzupełnieniem.

Realizacja projektu zwiększy dostęp do oferty turystycznej Krakowa dla turystów niepełnosprawnych i w starszym wieku, co przyczyni się do rozwinięcia turystyki kwalifikowanej – przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych.

Mapy można wypożyczyć w Punktach Informacji Miejskiej na ul Św. Jana i w Pawilonie Wystawienniczo-Informacyjnym Wyspiański 2000.

pokaż metkę
Osoba publikująca: GRZEGORZ KOT
Podmiot publikujący: Bez barier beta
Data publikacji: 2010-10-12
Data aktualizacji: 2010-10-12
Powrót