Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Czynniki rozwoju

Kraków to prężny ośrodek naukowy. Liczba uczelni wyższych, studentów, różnorodność kierunków studiów stanowią ważny miernik potencjału naukowego. Na intelektualny potencjał Krakowa składają się: 23 wyższe uczelnie, kadra naukowa (ponad 12 000 osób, w tym niemal 1 500 profesorów) oraz studenci (liczba studentów wraz z uczącymi się na studiach podyplomowych, doktoranckich i eksternistycznych kształtuje się corocznie na poziomie ok. 190 000 osób). Kraków dysponuje liczną grupą wysoko wykwalifikowanych kadr dla wszystkich nowoczesnych sektorów gospodarki i przyciąga inwestorów reprezentujących różne branże.

Informatyka AGH - z boku  Biurowce Armii Krajowej2  Bonarka2

Liczne jednostki naukowo-badawcze pracujące na potrzeby nowoczesnego przemysłu, zrealizowane inwestycje oraz wykwalifikowana siła robocza to atuty, dzięki którym Kraków postrzegany jest jako odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności inwestycyjnej i gospodarczej. Strategia rozwoju miasta sprzyja aranżowaniu współpracy najszerszego spektrum podmiotów, instytucji i środowisk wokół lokalnych (na szczeblu miasta, gmin sąsiadujących oraz regionu) inicjatyw proinwestycyjnych, w tym działaniom promocyjnym. Warto wspomnieć o projekcie "SMART_KOM. Kraków w sieci inteligentnych miast.", którego celem jest wyznaczenie kierunków dla Krakowa jako miasta inteligentnego, skutecznie wykorzystującego potencjał rozwiązań typu smart.

Jednym z istotnych wyznaczników atrakcyjności inwestycyjnej Krakowa jest funkcjonująca w naszym mieście specjalna strefa ekonomiczna oferująca szereg zachęt inwestycyjnych. Stale rozwija się zaplecze konferencyjne, które umożliwia organizację wszelkiego typu spotkań, zjazdów i sympozjów. Zostało utworzone specjalne biuro kongresów, którego głównym celem jest promocja miasta jako interesującego miejsca dla spotkań biznesowych, kongresów i konferencji, a także imprez motywacyjnych. Ponadto, Kraków stał się swoistą platformą współpracy nauki, biznesu i samorządu. Przykładem działań, służących budowaniu sieci takiej współpracy są klastry.

Motorola Green point   Delphi   Donnelley

Inni już tu są. Zobaczcie, dlaczego wybrali Kraków

W Krakowie funkcjonuje obecnie ok. 105 międzynarodowych korporacji świadczących nowoczesne usługi, w następujących branżach: F&A, business analytics, HR, R&D, IT. Firmy te łącznie zatrudniają ok. 46 tysięcy osób, w większości świetnie wykształconych absolwentów krakowskich uczelni.

Dlaczego globalne marki wybrały Kraków?

Ahold Back Office Services

„Utworzenie środkowoeuropejskiego centrum księgowego to szansa na ciekawą pracę dla ambitnych, niebojących się wyzwań, dobrze wykształconych, młodych ludzi, których w takim mieście jak Kraków, na pewno nie brakuje.”

Dariusz Procyk, Dyrektor Ahold Back Office Services

źródło: Rzeczpospolita

 

Electrolux AB

„Wzorowa współpraca z lokalnymi władzami, dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz stale poprawiająca się infrastruktura przekonały nas, że Polska jest atrakcyjnym partnerem do realizacji dużych projektów.”

Hans Straberg, Dyrektor Generalny Electrolux AB

źródło: PAIiIZ

 

Shell Polska

„Zakres operacji wykonywanych przez centra finansowo-księgowe Shell wymaga ich lokalizacji w środowiskach zasobnych w wykształcone, znające języki i mobilne kadry. Inwestycja w Krakowie to realizacja tych założeń.”

Pierre-Yves Fargeas, Prezes Shell Polska

źródło: PAIiIZ

 

IBM Software Group

„Wybraliśmy Kraków ze względu na mnogość talentów i bogactwo wiedzy, jakimi to miasto dysponuje.”

Kristof Kloeckner, Wiceprezes IBM Software Group (podczas uroczystości inauguracji działalności firmy w Krakowie).

 Delphi w Polsce

„W przypadku krakowskiego ośrodka Delphi, oprócz wielu ważnych kryteriów, które zazwyczaj rozważa inwestor przy podejmowaniu decyzji, kluczowym było pozyskanie najlepszej kadry. Dziś nie musimy już udowadniać, że warto było przenieść prace badawczo-rozwojowe do Polski.”

Marek Adamiak, Prezes Delphi w Polsce

źródło: PAIiZ

 

Google Polska

„Widzimy cel otwierania podobnych centrów w miejscach, gdzie jest szansa na zatrudnienie najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach. Taką lokalizacją jest Kraków.”

Artur Waliszewski, Dyrektor Google Polska, o otwarciu centrum badawczo-rozwojowego w Krakowie

źródło: Gazeta Wyborcza

 

Elettric 80

 „Do Krakowa przekonało nas przede wszystkim jego atrakcyjne położenie, potencjał naukowy i dobrze przygotowana i wykwalifikowana kadra. Nie bez znaczenia było wsparcie, jakiego udzieliło nam Miasto Kraków na poszczególnych etapach naszego projektu.”

Vittorio Cavirani, współudziałowiec i Dyrektor Operacyjny Elettric 80

źródło: oficjalny komunikat wydany przez firmę.

 

ESET

„Wybór Krakowa na siedzibę polskiego oddziału był strzałem w dziesiątkę. Miasto oraz marka naszej firmy są na tyle atrakcyjne, że o pracę u nas starają się osoby z całej Polski, a nawet spoza kraju.”

Jakub Dębski, dyrektor polskiego oddziału Research & Development firmy ESET

źródło: serwis wp.pl

 

Hewitt

„Chcemy rozwijać naszą działalność w Krakowie, bo to miasto daje dostęp do świetnie wykształconych absolwentów szkół wyższych, a równocześnie ze względu na swój charakter i rozwijający się rynek pracy przyciąga też osoby z innych miast, a nawet z zagranicy.”

Eoin McCoy, Dyrektor Zarządzający biznesem outsourcingowym w Hewitt

źródło: www.hewitt.com/kariera.

pokaż metkę
Osoba publikująca: DAGMARA BOBROWSKA-DZIDUSZKO
Podmiot publikujący: Wydział Rozwoju Miasta
Data publikacji: 2016-11-07
Data aktualizacji: 2017-03-02
Powrót