Portret zbiorowy krakowian w czapkach krakuskach, lekcja śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”, zlot młodzieży, zasadzenie pamiątkowego platana, zawody biegowe – to tylko niektóre wydarzenia w ramach zakończenia Roku Tadeusza Kościuszki, które odbędą się 12-15 października w Krakowie. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do licznego i aktywnego w nich udziału!

Zapraszamy wszystkich krakowian i gości naszego miasta do wspólnego zdjęcia! Pamiątkowe zdjęcie mieszkańców Krakowa w czapkach krakuskach z drabiny wozu strażackiego wykona fotograf Wiesław Majka. Wszyscy, którzy chcą się znaleźć na zdjęciu, powinni pojawić się w sobotę 14 października o godz. 15.00 w Rynku Głównym przed Wieżą Ratuszową. Wraz z mieszkańcami Krakowa i jego gośćmi do zbiorowego zdjęcia ustawi się… Tadeusz Kościuszko. Od godziny 14.30 na miejscu będzie można odebrać darmową czapkę krakuskę. Dla mieszkańców przygotowano 10 tysięcy papierowych czapek. Zdjęcie będzie można pobrać ze strony www.krakow.pl – wydrukować lub podzielić się nim ze znajomymi.

O godz. 15.30 rozpocznie się lekcja śpiewania pieśni i piosenek kościuszkowskich „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa zapewni na tę okazję 4000 bezpłatnych śpiewników. Z kolei Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała specjalne wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi Tadeuszowi Kościuszce, jak również tymi, których autorstwo przypisuje się samemu Naczelnikowi. Zebrany materiał został wydany w postaci kilkunastu nagrań w bogato ilustrowanym wydawnictwie, wzbogaconym o DVD z materiałami edukacyjnymi oraz filmem fabularnym z 1938 roku pt. „Kościuszko pod Racławicami”.

To nie jedyne finałowe wydarzenia w ramach Roku Tadeusza Kościuszki:

W czwartek, 12 października o godz. 17.00 na kopcu Kościuszki odbędzie się inauguracja zlotu młodzieży szkół im. Tadeusza Kościuszki. W programie wydarzenia: zasadzenie i chrzest nowej odmiany róży – „Tadeusz Kościuszko”, ślubowanie młodzieży klas pierwszych IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, iluminacja kopca przez korowód z pochodniami.

W piątek, 13 października o godz. 16.30 na Plantach Krakowskich (na odcinku pomiędzy ul. Szewską i ul. św. Anny) zostanie posadzony pamiątkowy platan z okazji roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.

W dniu 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki, tj. 15 października odbędą się uroczystości w Katedrze na Wawelu. Zainauguruje je o godz. 9.30 złożenie kwiatów na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w Krypcie św. Leonarda. O godz. 9.45 zabrzmi dzwon Zygmunta. O godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta msza pod przewodnictwem metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

O godz. 11.00 przed TAURON Areną Kraków wystartuje wspólnie z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim bieg dla wszystkich specjalistów od krótszych dystansów –  Bieg „5 dla Kościuszki”. Będzie to bieg na 5 kilometrów, upamiętniający dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Zapraszamy każdego, kto chciałby wyruszyć na trasę z tej samej linii startu (ul. Lema przed TAURON Areną Kraków) co półmaratończycy i finiszować na płycie głównej wewnątrz największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo – sportowej w Polsce! Wystarczy mieć ukończone 16 lat i być w stanie dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 min. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zis.krakow.pl.

Przypomnijmy, że rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. W Krakowie, w katedrze wawelskiej, w krypcie św. Leonarda spoczywają jego szczątki, u stóp Wawelu znajduje się jego pomnik, w naszym mieście obywatele usypali Kopiec Kościuszki – jeden z najtrwalszych symboli idei wolności i niepodległości Polski.

Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty. Kościuszko uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość, a Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości nazwał go najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Inauguracja Roku Kościuszkowskiego w Krakowie odbyła się 24 marca br. na Rynku Głównym. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, członkowie Komitetu Kopca Kościuszki, dzieci i młodzież uczący się w szkołach, których patronem jest Tadeusz Kościuszko, Bracia Kurkowi, mieszkańcy Krakowa i turyści. W ramach Roku Kościuszkowskiego odbywały się wystawy, wykłady, lekcje muzealne.