Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Tereny zielone

Las Wolski to największy w Krakowie park leśny. Znajduje się w zachodniej części miasta pomiędzy Wolą Justowską a Bielanami. Ze swoją powierzchnią 422 ha obejmuje m.in. wzgórze Sowiniec z kopcem Piłsudskiego, barokowy klasztor Kamedułów na Srebrnej Górze, ogród zoologiczny oraz rezerwaty przyrody: Skałki Bielańskie i Przegorzalskie, Skały Panieńskie. W jego obrębie wytyczono 8 szlaków spacerowych (o łącznej długości 35 km), szlak rowerowy, konny i narciarski.

Błonia to 48-hektarowa łąka oddalona zaledwie o 15 minut spacerem od Rynku Głównego. Przez kilka wieków Błonia służyły głównie za pastwisko, aż do roku 1965, kiedy otwarto hotel Cracovia i zakazano wypasu krów. Znajdują się tu upamiętniające wielkich Polaków Głaz Józefa Piłsudskiego oraz kamień papieski. Obecnie są popularnym miejscem organizacji różnych festynów, spotkań, koncertów. Rozciąga się stąd piękny widok na Stare Miasto, Las Wolski i kopiec Kościuszki.

Park Jordana otwarto w 1889 roku jako park miejski. Inicjatorem jego powstania był dr Henryk Jordan, popularyzator sportu wśród młodzieży. Park zaprojektowany został na wzór angielskich ogrodów krajobrazowych: nieregularna sieć ścieżek, klomby, wielkie trawniki, oczko wodne. Obecnie jest bardzo popularnym miejscem spacerów i uprawiania sportów. Na jego terenie znajdują się place zabaw, boiska, ścieżki rowerowe oraz rampa dla rolkarzy. Na miejscu dostępne są: wypożyczalnia sprzętu pływającego, rowerów, samochodów elektrycznych.

Planty powstały w miejscu fortyfikacji otaczających miasto: murów obronnych oraz położonej na ich przedpolu fosy i wałów ziemnych. Był to grząski, zaniedbany teren. W 1820 roku podjęto decyzję o utworzeniu „ogrodów miejskich”. Dziś Planty, podzielone na 8 ogrodów, mają ok. 4 km długości i rozciągają się na powierzchni 21 ha. Na ich obszarze podziwiać można 40 gatunków drzew i krzewów, w tym pomniki przyrody, jak 130-letni platan u wylotu ul. Wiślnej.

Kopce krakowskie wpisane są w krajobraz miasta i jego okolic, stanowiąc swoistą atrakcję turystyczną. W Krakowie znajdują się cztery kopce i pod tym względem miasto jest polskim rekordzistą. Kopce są też miejscami spacerów niedzielnych i imprez plenerowych, choć ich geneza jest zupełnie inna. Najstarsze to kopce Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny – kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy – kopiec Józefa Piłsudskiego.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego funkcjonuje od 1783 roku. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w kraju. Znajdują się w nim różne kompleksy szklarni. Oprócz kolekcji palm (ok. 50 gat.) znajdują się w nich kolekcje roślin mięsożernych, tropikalnych roślin użytkowych oraz najstarsza w Polsce kolekcja sagowców (ok. 20 gat.). Obejrzeć tu można także rośliny górskie, zwłaszcza z Alp, Karpat i Kaukazu, a także kolekcję roślin biblijnych. Największa część krakowskiego ogrodu to arboretum gromadzące ponad 1000 gatunków drzew i krzewów. Na terenie ogrodu zlokalizowano także Muzeum Botaniczne.

Park Lotników Polskich, założony w 1966 roku, miał oddzielać miasto Kraków od kombinatu metalurgicznego w Nowej Hucie. Teraz na terenie parku (60 ha) prócz nowoczesnego placu zabaw, boiska do koszykówki czy alejek dla rowerzystów utworzono również Ogród Doświadczeń im. S. Lema. W pobliżu znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Krzemionki to dominujący ponad krajobrazem Podgórza zespół wapiennych skał, który osiąga w najwyższym punkcie niemal 270 m n.p.m. Według jednej z wersji legendy to właśnie tu prowadził swą słynną pracownię czarnoksiężnik Jan Twardowski. W roku 1896 na Krzemionkach otwarto park krajobrazowy, nazwany później imieniem głównego inicjatora jego budowy – Wojciecha Bednarskiego. W sąsiedztwie parku zbudowano (1927 r.) stadion KS „Korona”, a w latach 1966-1968 wzniesiono obiekty Telewizji Krakowskiej.

(Artur Jackowski, Karnet)

   Karnet - logo

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Data publikacji: 2012-05-14
Data aktualizacji: 2012-05-14
Powrót