Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Klubowe panta rhei

Kraków słynie ze swoich podziemnych knajpek i piwnic zaadaptowanych na kluby. Rzekomo posiada więcej klubów na hektar niż jakiekolwiek inne miasto w Europie. Tutejsze piątkowe i sobotnie noce uchodzą za najgorętsze w Polsce. Turystyka imprezowa kwitnie, a lokale tętnią życiem do białego rana. W mieście działa kilka setek pubów, barów i kawiarenek, z których większość prowadzi bogatą działalność artystyczną.

Największe koncerty odbywają się w klubach studenckich: Studio, Rotunda, Kwadrat, Żaczek, Zaścianek, Gwarek. Duże wydarzenia muzyczne mają miejsce także w klubach: Forty Kleparz, Lizard King, Centrala, Drukarnia oraz w Hali TS Wisła, Muzeum Manggha i w pomieszczeniach Teatru Łaźnia Nowa, Kijów.Centrum czy Auditorium Maximum UJ. W ostatnich miesiącach zagrali tam m.in.: Hurts, The National, Apocalyptica, Wishbone Ash, Pendragon, Handsome Furs, DJ Shadow, Monster Magnet, Black Label Society, NoMeansNo, Laibach, Lamb, Brad Mehldau Trio, Within Temptation, Guano Apes, Nneka, Saxon, Yasmin Levy, Red Box, UK, The Ex, Anathema, Thin Lizzy, Lamb of God, Children of Bodom, Cannibal Corpse. Swe podwoje, wyłącznie na czas imprez, otwiera też Fabryka, charakteryzująca się potężnymi, postindustrialnymi przestrzeniami. Mnóstwo dobrych, alternatywnych dźwięków wysłuchamy również w klubach: Alchemia, Eszeweria, Imbir, Kawiarnia Naukowa, Kazamaty, Kolanko No 6 (Magazyn Kultury), Literki, Re, Rozrywki Trzy, Pauza. Miłośnicy muzycznych rejsów z chęcią zakotwiczą w Tawernie Żeglarskiej Stary Port i klubie Wręga, gdzie w każdy piątek i sobotę można posłuchać za darmo szant i żeglarskich opowieści.

Wiele z lokali wyróżnia charakterystyczny wizerunek. Stoliki z maszynami do szycia wystawione w sezonie letnim przed pubem Singer niemal wrosły w miejską tkankę Kazimierza. Klimat tej dawnej dzielnicy żydowskiej ma w sobie coś z magii: tu jakby zatrzymał się czas. Jeśli magia – to na pewno kultowa Alchemia przy pl. Nowym. Jej zjawiskowy wystrój urzekł nawet zespół Editors (nakręcili tu teledysk do utworu You Don’t Know Love). Ale serce Kazimierza to nie tylko historia i tradycja. Miłośnikom clubbingu warto polecić pobliski Taawa Music Club, gdzie może jednorazowo zmieścić się 400 imprezowiczów. Pamiętajcie jednak, że to nowoczesny lokal tzw. kategorii high class, z wyjątkowo wybredną selekcją.

Jeśli wolicie bardziej oldskulowe klimaty, wróćcie do Starego Miasta i zajrzyjcie do Społem. Gadżety rodem z PRL-u, na parkiecie rządzi Helena Vondráčková, a przed ladą kłębią się tłumy oczekujących. Tak więc śmiało: „Pan tu nie stał!”. Przy ostrzejszych dźwiękach potańczyć można też w Jazz Rock Cafe. Gorączkę sobotniej nocy zafundujecie sobie w jednym z licznych klubów tanecznych przy ul. Szewskiej. Parkietowe harce przy modnych rytmach uskutecznić też można w Base, Bombie, Ministerstwie, Coco, Clu, Inblanco czy Cieniu. Kto raz odwiedził Prozak, ten wie, że uzależnia natychmiast. O ile lubicie paradne szaleństwa spod znaku LGBT, godny polecenia jest Cocon Music Club. Taneczne imprezy odbywają się także w tak zaskakujących miejscach, jak np. podziemia nieczynnego hotelu Forum.

Kraków jest polską kolebką jazzu: jego tradycje w tym mieście sięgają jeszcze czasów sprzed II wojny światowej. To właśnie w Krakowie każdego roku odbywa się najstarszy polski festiwal – Krakowskie Zaduszki Jazzowe – pierwsza edycja odbyła się w 1954 roku. Tu w latach 60. działał kultowy klub Helikon, w którym występowali Krzysztof Komeda czy Zbigniew Seifert, a Tomasz Stańko po raz pierwszy zetknął się z jazzem. Dziś dobrych, improwizowanych dźwięków można posłuchać w Alchemii, gdzie zainicjowana została m.in. Krakowska Jesień Jazzowa – uznana przez polską krytykę muzyczną za najważniejsze wydarzenie jazzowe ostatnich lat. Dobrego jazzu posłuchamy też w: Piec Art, Mile Stone Jazz Club (mieszczący się w hotelu Qubus), Harris Piano Jazz Bar, Jazz Club u Muniaka (właścicielem jest znany krakowski saksofonista jazzowy).

Wiele klubów prowadzi też działalność pozamuzyczną. W niedawno powołanym do życia Magazynie Kultury, działającym przy Kolanko No 6, oprócz koncertów, możemy natknąć się na wernisaże, kiermasze książek, projekcje filmowe z oryginalnej taśmy 35 mm czy cykliczne slamy poetyckie. Podobnie jest w Pauzie, gdzie poza minikoncertami i wystawami fotograficznymi działa Kino 18 koncentrujące się na ambitnych obrazach, a także mające specjalną ofertę dla widza anglojęzycznego. Ostoją anarchistów, wolnomyślicieli i wszelkiej maści freaków jest Kawiarnia Naukowa. Silne inklinacje literackie ma Café Szafé, Lokator czy Massolit Books. Żydowską kulturę propaguje Cheder Cafe, gdzie oprócz galerii mieści się biblioteka. W każdy wtorek w Artefakt Café możecie rozerwać się przy wracających do łask planszówkach.

Kraków to oczywiście także kabarety. Najsłynniejszy mieści się w Piwnicy Pod Baranami. Założony m.in. przez Piotra Skrzyneckiego w 1956 w piwnicach Pałacu Pod Baranami, pierwotnie miał być miejscem spotkań krakowskich studentów. W latach 60. Ewa Demarczyk wraz z kompozytorem Piwnicy Zygmuntem Koniecznym wypromowała kabaret na całą Polskę. Przez piwniczne mury przewinęło się mnóstwo innych znanych postaci. Krzysztof Litwin, Mieczysław Święcicki, Wiesław Dymny, Marek Grechuta, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau to tylko niektórzy z nich. Przez wiele lat Piwnica była także centrum jazzu w Polsce. Grali tutaj m.in.: Jerzy Matuszkiewicz, Krzysztof Komeda, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Janusz Muniak, Jarosław Śmietana, Krzysztof Ścierański. Po śmierci Piotra Skrzyneckiego w 1997 Towarzystwo Przyjaciół Piwnicy Pod Baranami i artyści kabaretu na wspólnym zebraniu uznali, że Piwnica istnieje nadal i kontynuuje występy. Kolejne znane środowisko kabaretowe to artyści związani z Lochem Camelot. Kabaret z 20-letnim stażem na koncie mieści się w piwnicy XIII-wiecznego budynku przy ul. św. Tomasza 17. Oczywiście nie należy zapominać o Rotundzie, która raz do roku staje się prawdziwym kabaretowym zagłębiem. Od ponad ćwierć wieku w tym studenckim klubie organizowana jest PAKA, czyli Przegląd Kabaretów Amatorskich – uznawany za najbardziej prestiżową imprezę w środowisku kabaretowym.

Klubowe życie Krakowa toczy się nie tylko na lądzie. Miasto coraz bardziej zwraca się ku Wiśle. Plaża Kraków to nie tylko 10 000 metrów kwadratowych piasku, leżaki, boiska do siatkówki, ale także restauracja i klub. Przy Bulwarach Wiślanych na wysokości ul. Gazowej zacumowana jest piękna, XIX-wieczna holenderska barka Alrina. Na jej pokładzie odbywają się konferencje, wernisaże, a nawet małe formy teatralne.

W Krakowie działa też wiele klubów o profilu sportowym. Mecze swoich ulubionych drużyn warto zobaczyć w CK Browar, Sport Bar, Sports Pub, Non Iron Pub (szczególnie polecany miłośnikom rugby), English Football Club, Emocja (przy stadionie KS Cracovia). Amatorzy aktywniejszych form relaksu prawdziwe pole do popisu mają w klubie Prominent, gdzie można pograć w kręgle i do dyspozycji jest kilka stołów bilardowych.

Jak widać, klubowe oblicze Krakowa niejedno ma imię. (Artur Jackowski, Karnet)

Adresy:
Alchemia, ul. Estery 5
Artefakt Café, ul. Topolowa 40
Auditorium Maximum UJ, ul. Krupnicza 35
Barka Alrina, Bulwar Kurlandzki przy ul. Podgórskiej u wylotu ul. Gazowej
Base, ul. św. Anny 4
Błędne Koło, ul. Bracka 4
Bomba, pl. Szczepański 2/1
Café Szafé
, ul. Felicjanek 10
Cheder Cafe, ul. Józefa 36
Cień, ul. św. Jana 15
CK Browar
, ul. Podwale 6-7
Clu, ul. Szeroka 10
Coco, ul. Szpitalna 38
Cocon Music Club, ul. Gazowa 21
Drukarnia Jazz Club
, ul. Nadwiślańska 1
Emocja, ul. Kałuży 1
English Football Club
, ul. Mikołajska 5
Eszeweria
, ul. Józefa 9
Forty Kleparz, ul. Kamienna 2-4
Frantic, ul. Szewska 5
Hala TS Wisła, ul. Reymonta 22
Harris Piano Jazz Bar
, Rynek Główny 28
Imbir, ul. św. Tomasza 35
Inblanco, ul. Jagiellońska 6
Jazz Club u Muniaka, ul. Floriańska 3
Jazz Rock Cafe, ul. Sławkowska 12
Kawiarnia Naukowa, ul. Jakuba 29-31
Kazamaty, ul. Dietla 50
Kijów.Centrum, al. Krasińskiego 34
Kolanko No 6 (Magazyn Kultury), ul. Józefa 17
Kwadrat
, ul. Skarżyńskiego 1
Literki, ul. Berka Joselewicza 21
Lizard King, ul. św. Tomasza 11a
Loch Camelot, ul. św. Tomasza 17
Lokator
, ul. Mostowa 1
Łaźnia Nowa (Teatr), os. Szkolne 25
Massolit Books, ul. Felicjanek 4
Mile Stone Jazz Club
, ul. Nadwiślańska 6
Ministerstwo, ul. Szpitalna 1
Muzeum Manggha, ul. Konopnickiej 26
Non Iron Pub
, ul. św. Marka 27
Pauza
, ul. Floriańska 18
Piec Art, ul. Szewska 12
Piwnica Pod Baranami
, Rynek Główny 27
Plaża Kraków
, ul. Ludwinowska 2
Projekt Barka
, Bulwar Kurlandzki przy ul. Podgórskiej u wylotu ul. Gazowej
Prominent, ul. Kamienna 17
Prozak
, pl. Dominikański 6
Re
, ul. św. Krzyża 4
Rotunda
, ul. Oleandry 1
Rozrywki Trzy, ul. Mikołajska 3
Singer, ul. Estery 20
Społem, św. Tomasza 4
Sport Bar, ul. Rakowicka 17
Sports Pub
, ul. Grodzka 50
Studio, ul. Budryka 4
Taawa, ul. Estery 18
Tawerna Żeglarska Stary Port
, ul. Straszewskiego 27
Wręga
, ul. Józefa 17
Żaczek, al. 3 Maja 5

   Karnet - logo

pokaż metkę
Osoba publikująca: Sebastian Nowak
Data publikacji: 2012-05-14
Data aktualizacji: 2012-05-14
Powrót