Kraków najczęściej postrzegany jest przez gości z zagranicy przez pryzmat swojej wielowiekowej historii. Odwiedzającym magistrat gościom opowiadamy o lokacji miasta lub początkach Uniwersytetu Jagiellońskiego. W deszczowe popołudnie 5 czerwca 2013 r., grupa z amerykańskiego Lynchburg College skupiła się na nowszych aspektach historii naszego miasta i kraju.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Przedsiębiorczości Jan Okoński opowiedział studentom o transformacji ustrojowej w naszym kraju i regionie, skupiając się na początkach i rozwoju samorządności. Spotykając się z Pełnomocnikiem Okońskim, młodzi goście z USA mieli okazję poznać świadka i aktywnego uczestnika zmian, które miały miejsce w Polsce w kilku ostatnich dekadach. Jako działacz ruchu obywatelskiego Solidarność, miejski radny wybrany w pierwszych wyborach samorządowych, poseł na Sejm z ramienia Unii Wolności i wieloletni szef tej partii w Krakowie mógł on przedstawić studentom bezpośrednią relację z wydarzeń, które ukształtowały obecną Polskę.
Grupa z Lynchburg College studiuje historię i nauki polityczne, a Europę odwiedza w ramach wizyty studyjnej pod hasłem: „Rozwijające się kraje Europy i ich przeszłość". W programie podróży znalazły się Niemcy, Polska, Słowacja i Czechy. Studenci zgłębiają historię najnowszych przemian politycznych w tych krajach, a także problematykę Holocaustu. Wizyty w taki miejscach jak berliński Bundestag, gdańska stocznia, czy krakowskie muzeum zlokalizowane w byłej Fabryce Schindlera'a i Nowa Huta pozwalają na bezpośrednie zgłębianie tematyki, którą do tej pory poznawali teoretycznie, studiując podręczniki akademickie.
Z Krakowa, amerykańscy studenci wyruszą na Słowację, gdzie spotkają się z przedstawicielami zarządu Euroregionu Tatry, a później do Pragi. Miejmy nadzieję, że mimo deszczowej pogody uda im się odwiedzić niezwykłą stolicę naszych południowych sąsiadów.