górne tło

Miejską siecią w Śródmieście

Likwidacja ponad 5 tys. pieców węglowych i zamiana ich na miejską sieć ciepłowniczą, to plan MPEC na najbliższy czas. Miejska spółka przedstawiła specjalny plan inwestycyjny dotyczący Śródmieścia.

175 mln zł to wstępny kosztorys inwestycji, jakie w Śródmieściu chce przeprowadzić miejska spółka ciepłownicza MPEC SA. Plany dla centrum Krakowa przedstawiono we wtorek (22 kwietnia) na konferencji prasowej.

– Ciepło dostarczane przez miejską spółkę jest bardzo konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi dostawcami. Zależy nam, aby oferta naszej spółki trafiała do jak najszerszego grona klientów. Choć trzeba zdać sobie sprawę, że w przypadku MPEC każda inwestycja musi mieć ekonomiczne podstawy – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel.

Taka sytuacja ma miejsce w Śródmieściu. – Przeprowadzona na zlecenie Magistratu inwentaryzacja czynnych palenisk węglowych to dla nas doskonała wskazówka, gdzie możemy wyjść z ofertą miejskiego ciepła. Na terenie Starego Miasta, Grzegórzek i częściowo Dębnik jest aż 6 tys. pieców. Jest tam też już nasza sieć, którą chcemy mocno rozbudować i zmodernizować, przez co dać ofertę miejskiego ciepła kilku tysiącom gospodarstw domowych – wyjaśnia Zdzisława Głód, prezes MPEC SA.

Obecnie na zinwentaryzowanym terenie jest 19,5 km sieci i 9 km przyłączy. Plan MPEC zakłada rozbudowę tej infrastruktury o kolejne 25,6 km sieci i 9 km przyłączy. – Dodatkowo chcemy wybudować 915 nowych węzłów ciepłowniczych, a także zmodernizować już istniejący ciepłociąg – wyliczała Zdzisława Głód.

Z szacunków MPEC wynika, że po realizacji całego zamierzenia w Śródmieściu Krakowa, dzięki podpisaniu kontraktu z miejską spółką, może zostać zlikwidowanych ponad 5 tys. pieców węglowych. Aby tego dokonać, w najbliższym czasie MPEC wystąpi do potencjalnych klientów znajdujących się w zinwentaryzowanym terenie z konkretną ofertą przyłączeniową. Chodzi o tych właścicieli, których budynki leżą z dala od istniejącej sieci. Po uzyskaniu odpowiedniej liczby klientów i podpisaniu stosownych kontraktów, rozpocznie się żmudny proces przygotowania inwestycji sieciowych, a więc uzyskania decyzji lokalizacyjnych, pozwoleń, także konserwatorskich z uwagi na to, że spora część terenu znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków.

Na końcu jest sama budowa sieci, przyłączenie domów, a także naprawa chodników i jezdni, pod którymi będzie biegł ciepłociąg. Warto pamiętać, że warunkiem koniecznym do rozbudowy sieci cieplnej i podłączenia do niej budynków pozostaje zawsze zgoda właścicieli/zarządców na takie podłączenie i zawarcie z MPEC S.A. umowy przyłączeniowej.- Szacujemy, że koszt rozbudowy naszej sieci na tym terenie wyniesie około 175 mln zł – mówiła prezes MPEC SA.

Przypomnijmy, że obecnie MPEC SA ogrzewa mieszkańców Krakowa i Skawiny. System ciepłowniczy to między innymi ponad 800 km sieci i ok. 9 tys. węzłów cieplnych, dzięki którym ciepło dociera do ponad 8 tys. budynków (mieszkań, obiektów użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych, instytucji i zabytków). Ponad 50% sieci to wykonane w najnowszej technologii rurociągi preizolowane, które charakteryzują się niewielkimi stratami energii.

UWAGA! Wszystkich mieszkańców Krakowa zapraszamy także do odwiedzenia mobilnego punktu informacyjnego MPEC, który będzie czynny od dziś (22 kwietnia, wtorek) do piątku (25 kwietnia) w godz. 15:00-18:00 u zbiegu ul. Bosackiej i Topolowej.

 

ZOBACZ:

Koncepcja budowy sieci cieplnej - MAPA [PDF]

Koncepcja budowy sieci cieplnej - MATERIAŁY INFORMACYJNE [PDF]