górne tło

Symbolizm, Havel i… edukacja. Wizyta delegacji miasta Ołomuniec

Otwarcie w MCK wystawy poświęconej symbolizmowi na ziemiach czeskich i ekspozycji zdjęć Oldřicha Škáchy dokumentujących życie Václava Havla, a także spotkanie z Tadeuszem Matuszem, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, to główne punkty programu wizyty oficjalnej delegacji Ołomuńca w Krakowie w dniu 6 maja 2014 r.

Niespełna dwa tygodnie od czasu wizyty oficjalnej delegacji miasta Krakowa w Ołomuńcu, nasze miasto odwiedzili przedstawiciele władz dawnej stolicy Moraw: I Zastępca Burmistrza Ołomuńca odpowiadający za sprawy ekonomiczne Ivo Vlach, II Zastępca Burmistrza Ołomuńca ds. Edukacji Ladislav Šnevajs oraz reprezentująca Departament ds. Współpracy Zagranicznej Marie Jadrníčková. Podczas spotkania gabinetowego z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Tadeuszem Matuszem strony m.in. zainicjowały  wzajemną wymianę doświadczeń w dziedzinie edukacji (zanalizowane zostały podobieństwa i różnice pomiędzy czeskim i polskim systemem oświaty w aspektach: organizacyjnym, zarządczym  i programowym), wyrażając nadzieję na owocną współpracę Krakowa i Ołomuńca i realizację wspólnych projektów.

W drugiej połowie dnia goście z Ołomuńca, wspólnie z Prezydentem Tadeuszem Matuszem wzięli udział w wernisażu dwóch nowych ekspozycji w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, wpisujących się w „Program Współpracy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Kultury Republiki Czeskiej na lata 2014-2016": wystawy „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" przygotowanej we współpracy MCK z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i praskim wydawnictwem „Arbor Vitae" oraz wystawy zdjęć Oldřicha Škáchy „Václav Havel na wyciągnięcie ręki". W wydarzeniu uczestniczyli również m.in.: Wiceminister Kultury Republiki Czeskiej Kateřina Kalistová, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń,  Ambasador Republiki Czeskiej w RP J.E. Jakub Karfík, a także przedstawiciele świata kultury i krakowskiego korpusu dyplomatycznego.

Wystawy będą dostępne dla zwiedzających od 7 maja do 7 września 2014 r. Warto podkreślić, że zagadnienie czeskiego symbolizmu, który swoją wartością nie ustępował symbolizmowi we Francji czy Belgii, po raz pierwszy zostało w Polsce przedstawione na tak szeroką skalę. Na wystawie „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" obejrzeć można ponad 200 prac – obrazów, rysunków, grafik, rzeźb i obiektów ceramicznych – pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji, zarówno publicznych, jak i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. 11 maja (niedziela), o godz. 12.00 odbędzie się zwiedzanie wystawy w towarzystwie jej kuratorki, Natalii Żak.

Z kolei wystawa fotograficzna „Václav Havel na wyciągnięcie ręki" prezentowana jest w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury. Ekspozycja przybliża postać Václava Havla – opozycjonisty, męża stanu, pisarza i dramaturga, człowieka-ikony – widzianą przez pryzmat powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotografii Oldřicha Škáchy, który towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat. Zebrany przez niego materiał złożył się na unikalny portret wybitnej osobowości.