górne tło

Ukraińskie kontakty Uniwersytetu Ekonomicznego

Co łączy liczące zaledwie 250 tys. mieszkańców, zindustrializowane miasto Dnieprodzierżyńsk w centralnej Ukrainie i czterokrotnie większy Kraków, okrzyknięty kulturalną stolicą Polski? We wtorek, 24 stycznia, Zastępca Prezydenta Anna Okońska-Walkowicz spotkała się delegacją z Dnieprodzierżyńska, przybyłą do naszego miasta z okazji podpisania porozumienia o współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie.

Sentyment do Polski i wszystkiego, co polskie jest w Dnieprodzierżyńsku niezwykle silny. Powstałe w tym mieście (znanym niegdyś jako Kamienskoje) w połowie XIX w. zakłady hutnicze, rozbudował do rangi jednej z największych firm metalurgicznych w Rosji polski przedsiębiorca Ignacy Jasiukowicz, będący w latach 1888-1914 dyrektorem Południowo-Rosyjskiego Dnieprowskiego Towarzystwa Metalurgicznego z siedzibą w Kamienskoje. Dzisiaj w Dnieprodzierżyńsku działa szkoła, w której nauczany jest język polski oraz Związek Polaków na Ukrainie, którego Przewodnicząca – Żanna Karabanko – weszła w skład oficjalnej delegacji Dnieprodzierżyńska w Krakowie. Podczas festiwalu „Polska Jesień”, który odbył się w tym ukraińskim mieście w 2011 roku, podpisany został list intencyjny o nawiązaniu współpracy pomiędzy dnieprodzierżyńską szkołą średnią nr 16, a Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Absolwentów szkół średnich chętnych do kontynuowania nauki w krakowskim Uniwersytecie nie brakuje, a nadanie tym roboczym kontaktom oficjalnej formy dzięki podpisanemu w Krakowie porozumieniu, jest rękojmią przyszłej owocnej współpracy miast w dziedzinie edukacji.

Wymiana doświadczeń w zakresie edukacji, spraw społecznych, spraw dzieci i młodzieży, rozpoczęła się już podczas tego pierwszego spotkania przedstawicieli Dnieprodzierżyńska z Prezydent Okońską-Walkowicz, która przedstawiła gościom z Ukrainy nową politykę Krakowa, wysłuchała relacji na temat aktualnych problemów Dnieprodzierżyńska i sposobów na ich pokonanie. Stojący na czele ukraińskiej delegacji Siergiej Pawluk, Zastępca Prezydenta Miasta ds. edukacji, młodzieży i sportu, zaprosił dodatkowo krakowskich artystów do udziału w miejskim festiwalu teatralnym „Klasyka dzisiaj”, zaś lokalnych przedsiębiorców – do inwestowania w Dnieprodzierżyńsku.