górne tło

Smoczki, smoki, smoczyska…

Mogą być małe, duże lub ogromne, latające lub człapiące, z jedna głową lub kilkoma, lokalne lub przyjezdne  – smoki! W ten weekend (31 maja – 1 czerwca) te niezwykłe stwory opanowały Kraków – przemaszerowały ulicami miasta na Rynek Główny i wystąpiły w Wielkim Widowisku Plenerowym na Wiśle. Zapraszamy!

Wielkie smocze świeto odbyło się już po raz czternasty. Tematem przewodnim tegorocznej Parady była tradycja ludowa. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Henryka Oskara Kolberga – organizatorzy skupili się zatem na wartościach, które były bliskie temu wielkiemu etnografowi i folkloryście.

Tegoroczna Parada, odbywająca się pod hasłem Wielki Kolbergowski Zlot Smoków, przybliżyła najmłodszym uczestnikom elementy kultury i tradycji ludowej oraz zachęcała ich do poszukiwań etnograficznych inspiracji.

W zeszłorocznej Paradzie wzięło udział ponad 30 smoków animowanych przez prawie 1200 dzieci! W tym roku będzie ich znacznie więcej! Do uczestnictwa zgłosiło się już niemal 50 smoków z różnych zakątków Polski.

Program 14. Wielkiej Parady Smoków:

- Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie – 31 maja (sobota), godz. 10:00-21:30; 1 czerwca (niedziela), godz. 10:00-19:00.

- Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle – 31 maja (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem.

Widowisko typu „światło-dźwięk” łączy efekty pirotechniczne, muzykę, światło i kurtyny wodne. Podczas widowiska zaprezentowały się wielkogabarytowe, pływające i latające smoki (do 25 m długości i 15m wysokości), niesamowite stwory umieszczone na barkach i  statkach są animowane przez aktorów Teatru Groteska. W tym roku w Widowisku wzięły udział smoki, których projekty zostały zainspirowane tradycją i kulturą ludową. Reżyserem i pomysłodawcą spektaklu jest Adolf Weltschek.

- Parada Smoków ulicami Starego Miasta- 1 czerwca (niedziela), godz. 12:00-14:30, ul. Grodzka – Rynek Główny.

W Wielkiej Paradzie Smoków wzięło udział ponad tysiąc dzieci z całego kraju. To właśnie one animują zaprojektowane przez siebie i własnoręcznie wykonane czterometrowe i większe smoki. Wszystkie smoki stają w szranki o tytuł tego najpiękniejszego i najbardziej pomysłowego. W barwnym pochodzie przy muzyce i smoczych rykach – w towarzystwie tancerzy, orkiestr, a także szczudlarzy i żonglerów – dzieci i ich smoki przechodzą ulicami starego Krakowa. Na kilka godzin wszyscy stają się aktorami olbrzymiego, plenerowego widowiska, które obserwują tysiące mieszkańców Krakowa i specjalnie przyjeżdżający na tę okazję turyści.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu są dostępne na stronie: www.paradasmokow.pl.

plakat