górne tło

Muzyka Azerbejdżanu. Zapraszamy na wyjątkowy koncert w Operze Krakowskiej

Nazwa klasycznej muzyki Azerbejdżanu – mugam – podobnie jak nazwy instrumentów, na których muzyka ta jest wykonywana - komancza, balaban, tar i nagara – brzmią dla nas egzotycznie i tajemniczo. 16 czerwca 2014 r. muzyki Azerbejdżanu można było posłuchać w Operze Krakowskiej na żywo!

To wyjątkowe wydarzenie muzyczne, objęte honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, udało się zorganizować dzięki inicjatywie Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Azerbejdżanu w Polsce, J.E. Hasana Hasanova. Azerbejdżańska muzyka ma wielowiekową historię rozwoju i kształtowała się przez wiele stuleci. Składa się na nią bogactwo muzyki ludowej, twórczość Aszygów, muzyka mugam i narodowe tańce. To wszystko uznawane jest w całym świecie Azerbejdżan plakatza perły azerbejdżańskiej kultury muzycznej, a mugam i muzyka aszygska znajdują się na liście Arcydzieł Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Podczas koncertu w Operze Krakowskiej mozna było usłyzeć i zobaczyć artystów z Zespołu Instrumentalnego Nachczywańskiej Filharmonii Państwowej, utworzonej w 1984 roku, na podstawie Nachczywańskiego Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Araz" i składającej się się z czterech zespołów: Zespółu Pieśni i Tańca, Orkiestry Ludowych Instrumentów Muzycznych, Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Estradowej. Muzykom towarzyszyli soliści oraz tancerze.

O tym jak piękna jest nie tylko muzyka, ale i sam Nachczywań można było się przekonać zwiedzając wystawę zatytułowaną „Azerbejdżańska Kraina Nachczywań", która była prezentowana w holu Opery.

Zobacz PROGRAM KONCERTU

Zobacz PLAKAT

Nachczywańska Republika Autonomiczna (NRA) to autonomiczna jednostka administracyjna Azerbejdżanu, stanowiąca eksklawę tego państwa oddzieloną od reszty jego terenów przez Armenię. Krajobraz naturalny tej historycznej krainy jest tak samo bogaty jak kultura Azerbejdżanu, która ma niezwykle interesującą i wielkowiekową historię. Epos „Dede Korkut", twórczość takich poetów jak Chagani, Nizami, Fizuli, petroglify Gemigaja, zespoły zabytków: Gobustan, Gemigaja, Stare Miasto, Aschabu – Kahf, Mauzoleum Momina Chatun są częścią starożytnego i bogatego dziedzictwa kulturowego. Azerbejdżan XX wieku był kolebką wielu wybitnych artystów, którzy wzbogacili światową kulturę i muzykę. Wśród znakomitych kompozytorów, dyrygentów i piosenkarzy są takie postacie jak: U. Hadżibeyov, K. Karaev, F. Amirov, Niazi, Rashid, Arif Melikov, Muslim Magomajew oraz malarze: Salahov, Mikail Abdullajew, Sattar Bahlulzadeh, T. Narimanbekov. Równie bogata jest kuchnia azerbejdżańska, coraz bardziej zyskująca na popularności również w Europie.