górne tło

Nowy KRAKÓW.PL już jest

W ręce krakowian trafił najnowszy numer Dwutygodnika Miejskiego KRAKÓW.PL, a w nim m.in. o postnym i świątecznym menu sprzed stu lat w Krakowie oraz rozmowa z Adamem Chrząstowskim, szefem kuchni i współwłaścicielem restauracji Ancora, o łączeniu tradycyjnych zwyczajów kulinarnych z nowoczesnym podejściem do kuchni.

Na Emaus idą krakowianie w Poniedziałek Wielkanocny od wieków. Chadzali tak może już za czasów przedchrześcijańskich. Legenda – poparta autorytetem pierwszego drukowanego przewodnika po Krakowie – mówi, że w miejscu kościoła Najświętszego Salwatora stała kiedyś pogańska świątynia. Zwierzyniecki odpust właściwie kończy pod Wawelem święta. Nie każdy przecież ma czas i siły wybierać się w poświąteczny wtorek za Wisłę na Rękawkę… O tym, jak wyglądały świąteczne zwyczaje sto lat temu w Krakowie, co składało się na postne menu, a co na świąteczne, można przeczytać w artykule „Wielkanoc od kuchni”. Polecamy też rozmowę z Adamem Chrząstowskim, współwłaścicielem krakowskiej restauracji Ancora, który opowiada o mariażu tradycji i nowoczesności w polskiej kuchni. Podczas polskiej prezydencji w UE Chrząstowski reprezentował Ministerstwo Spraw Zagranicznych w kwestiach kulinarnych – z wywiadu również można się dowiedzieć, jak polskie smaki przyjmowane są przez inne narody.

W najnowszym numerze dwutygodnika czytelnicy znajdą także zapis pierwszego w tym roku czatu z prezydentem Jackiem Majchrowskim, podczas którego mieszkańcy Krakowa pytali między innymi o sytuację finansową samorządowych placówek oświatowych, szanse naszego miasta związane z EURO 2012 i o komunikację miejską. Będzie także o otwarciu Okna Życia przy szpitalu im. S. Żeromskiego, o Dniu Dawcy Szpiku oraz o ciekawym konkursie pod hasłem artURBANICA, adresowanym do projektantów i deweloperów.

Jak co roku o tej porze w dwutygodniku można znaleźć informacje o tym, jak zgodnie z prawem i sztuką ogrodniczą dbać o zieleń. Będzie również o niebezpiecznym procederze, groźnym dla ludzi i środowiska, czyli o wypalaniu traw. Tradycyjnie nie zabraknie też kultury i historii – polecamy szczególnie artykuł o zbliżającym się osiemsetleciu krakowskiego Bieżanowa.

To wszystko – i jeszcze więcej – w najnowszym numerze dwutygodnika miejskiego KRAKOWA.PL.

Przypominamy, że dwutygodnik miejski KRAKÓW.PL dostępny jest w budynkach budynkach Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych 3-4, ul. Grunwaldzkiej 8, ul. Lubelskiej 27, w Rynku Podgórskim 1 i 2, na os. Zgody 2, przy ul. Stachowicza 18, al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielopole 18a, ul. Wielickiej 28a, ul. Sarego 4 oraz w szpitalach miejskich i siedzibach jednostek miejskich.

KRAKÓW.PL otrzymać można także w sieci saloników prasowych KOLPORTER S.A.: al. 29 Listopada 95, ul. Konfederacka 1, al. Pokoju 20, ul. Wysłouchów 22a, ul. Wysłouchów 27, ul. Kamieńskiego 1b, ul. Długa 63, ul. Beskidzka/Witosa 28, ul. św. Tomasza 25, ul. Librowszczyzna 4, ul. Krowoderska 24, ul. Kalwaryjska 42, ul. Kniaźnina (Biedronka), ul. Słoneckiego 9, ul. Powstańców 34c, ul. Kościuszki 17, os. Bohaterów Września 58, ul. Misiołka 1, ul. Jerzmanowskiego 12, ul. Nowohucka 52, al. Krasickiego 30, ul. Bora-Komorowskiego 31, ul. Pawia 5, ul. Nowohucka 33a, ul. Ćwiklińskiej 18, ul. Wadowicka 6. (BKG).