górne tło

Rochester Oratorio Society z koncertem w Krakowie

W środę, 3 lipca 2014 r., w  Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie (ul. Św. Tomasza 43) odbył się koncert zespołu Rochester Oratorio Society pod dyrekcją Erica Townella. Krakowianie mogli usłyszeć nie tylko utwory Monteverdiego, Rachmaninova, Mendelssohna, Poulenca i Góreckiego, ale także Stephena Paulusa, Jeffa Tyzika, czy Aarona Coplanda. Wstęp na koncert był wolny. Przed koncertem, w imieniu władz Miasta Krakowa artystów i zgromadzoną publiczność powitał Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Matusz.

Założone w 1945 r. Rochester Oratorium Society jest wiodącym zespołem wykonującym klasyczną i popularną muzykę sakralną w Rochester i siedmiu przyległych hrabstwach stanu Nowy York (USA). Założycielem i pierwszym dyrektorem artystycznym zespołu, składającego się obecnie z 145 wykonawców, był dyrygent Theodore Hollenbach. Jego następcy – Roger Wilhelm i Eric Townell (od 2006 r.) – dbają o sukcesywny rozwój ROS i dobór ciekawego repertuaru, na który składają się zarówno ambitne, wielkoformatowe wykonania dzieł klasyków (głównie XVIII-XX ww.), jak i „lżejsze" przykłady muzyki sakralnej. Występy ROS - zarówno w klasycznym, jak i popularnym wydaniu – nieodmiennie charakteryzuje wysoki poziom artystyczny i kreatywność. Zespół współpracuje na stałe z orkiestrą Filharmonii w Rochester (Rochester Philharmonic Orchestra), amerykańskimi i zagranicznymi solistami, a także muzycznymi i tanecznymi formacjami. ROS koncertował z powodzeniem m.in. we Włoszech, krajach skandynawskich i w Chinach. Koncert w Krakowie był częścią europejskiego tournée, w ramach którego Rochester Oratorium Society wystąpi również przed czeską publicznością z Kromieryż, Opawy i Pragi.

Warto przypomnieć, że partnerskie kontakty Krakowa i amerykańskiego miasta Rochester sięgają początku lat siedemdziesiątych XX wieku! Główne obszary współpracy miast to edukacja, służba zdrowia, gospodarka oraz kontakty na szczeblu samorządowym. Oba miasta stawiają także na rozwój kultury.

Zobacz PROGRAM KONCERTU

Więcej informacji o ROS na STRONIE ZESPOŁU