górne tło

Wizyta delegacji z Dniepropietrowska

Współpraca z Ukrainą, to dla Krakowa nie tylko bliskie partnerskie kontakty ze Lwowem i stołecznym Kijowem. Także inne ukraińskie ośrodki chętnie korzystają z naszego doświadczenia w różnych dziedzinach zarządzania miastem. W ramach kolejnego projektu na rzecz wsparcia Ukrainy, od 26 do 27 czerwca 2014 r. Kraków gościł delegację Urzędu Miasta Dniepropietrowsk.

Popierając europejskie aspiracje Ukrainy, Kraków nie tylko bierze udział w akcjach charytatywnych na rzecz poszkodowanych Ukraińców (w maju i czerwcu, w ramach inicjatywy „Dzieci Majdanu – polskie ferie" wakacje w naszym mieście spędzili członkowie rodzin osób poszkodowanych w wyniku starć zbrojnych na Ukrainie; zaś 26 czerwca w Teatrze Groteska odbył się koncert niewidomych artystów z Ukrainy, z którego dochód również zasili fundusz pomocy ukraińskim dzieciom), ale także chętnie angażuje się w działania na rzecz demokratyzacji tego kraju i rozwoju lokalnych samorządów. Zgodnie z wytycznymi nowych władz, decentralizacja Ukrainy i reforma lokalnych samorządów ma być inspirowana zmianami, które zachodzą w Polsce po 1989 r. Dlatego też doświadczenie polskich miast – w tym również Krakowa – w zakresie ich funkcjonowania i efektywnego zarządzania, jest dla Ukraińców bardzo cenne.

Tym razem goście z Dniepropietrowska  interesowali się strukturą Urzędu Miasta Krakowa oraz organizacją i działalnością Wydziału Gospodarki Komunalnej i Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Z członkami delegacji spotkali się: Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK Wacław Skubida, Członek Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego Jacek Gryzło oraz przedstawiciel Wydziału Organizacji i Nadzoru Michał Tokarz.

Liczący ponad milion mieszkańców Dniepropietrowsk jest trzecim pod względem wielkości miastem Ukrainy (po Kijowie i Charkowie). Miasto wybudowane w 1918 r. przy znaczącym udziale Polaków (m.in. prof. Wincentego Tomaszewicza i prof. Władysława Dzierżyńskiego) i będące obecnie stolicą obwodu dniepropietrowskiego, położone jest nad rzeką Dniepr, w południowo-środkowej części Ukrainy, vis-à-vis ujścia Samary. Dniepropietrowsk jest jednym z głównych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych Ukrainy. Za czasów ZSRR posiadał status miasta zamkniętego ze względu na lokalizację jednej z najważniejszych fabryk rakiet (JueMZe).