górne tło

Żołnierze Legionów i POW w służbie PPP i AK

W związku z przypadającym w tym roku 100-leciem Czynu Niepodległościowego Muzeum Armii Krajowej przypomina wybrane postaci tych, którzy swoją służbę zaczynali w Legionach i POW (a nawet wcześniej – w Związku Walki Czynnej i Związkach Strzeleckich), a potem kontynuowali ją w szeregach Podziemnej Armii w czasie II wojny światowej.

Poświęcona im zostanie dwumodułowa wystawa „Żołnierze Legionów i Polskiej Organizacji Wojskowej w służbie Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej". Pierwszy moduł, poświęcony postaci patrona muzeum Emila Fieldorfa, będzie przypominał legionowe losy przyszłego dowódcy Kedywu. W gmachu muzeum przy ul. Wita Stwosza 12 zostaną zaprezentowane zdjęcia i pamiątki dotyczące strzeleckiego i legionowego okresu życia gen. „Nila". Część zdjęć i pamiątek prezentowanych na wystawie - pochodzących m.in. ze zbiorów Rodzin Legionistów - nie była nigdy wcześniej pokazywana publicznieświatowej. Wystawa została otwarta 3 sierpnia (niedziela) o godz. 10:30 w gmachu Muzeum Armii Krajowej (ul. Wita Stwosza 12) i będzie czynna do 22 września br.

Drugi moduł, prezentowany w przestrzeni publicznej Krakowa, będzie poświęcony kilkunastu legionistom i peowiakom, którzy w czasie II wojny światowej tworzyli struktury Podziemia. Ich biogramy opracowali historycy - znawcy tematu z ośrodków naukowych w całej Polsce.

Ta część wystawy prezentowana będzie w pięciu ważnych węzłach komunikacyjnych miasta, przez dziesięć dni w każdym miejscu: od 3 do 12 sierpnia na Plantach przy ul. Basztowej; od 12 do 22 sierpnia na pętli w Łagiewnikach; od 22 sierpnia do 1 września przy Placu Centralnym; od 1 do 11 września przy Biprostalu; od 11 do 22 września na pętli tramwajowej Krowodrza Górka.

Partnerami zorganizowanej przez Muzeum Armii Krajowej wystawy są: Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski w Warszawie, Komitet Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Związek Piłsudczyków, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Małopolski Instytut Kultury. Honorowym Patronatem objęli ją Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. Dodatkowe informacje: www.muzeum-ak.pl/wydarzenia/formatka.php?idwyb=728

 

XLIX (34. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej w Stulecie Legionowego Czynu Niepodległościowego

PRZYGODA Z OJCZYZNĄ NA SZLAKU „KADRÓWKI"

Informacje szczegółowe o wydarzeniach

RADUJE SIĘ SERCE, RADUJE SIĘ DUSZA... CZYLI PIKNIK UŁAŃSKI

MIĘDZY MITEM A CZYNEM - DEBATA

KADRÓWKA – SPOTKANIE POKOLEŃ!

UROCZYSTY CAPSTRZYK NA KOPCU PIŁSUDSKIEGO

ZE ŚPIEWEM NA USTACH – W PRZEDDZIEŃ KADRÓWKI

PORA WYRUSZYĆ W DROGĘ...

Wystawy

KADRÓWKA 1914-2014

ŻOŁNIERZE LEGIONÓW I POW W SŁUŻBIE PPP I AK

LEGIONOWE KADRY

DZIŚ ALBO NIGDY

LEGIONY POLSKIE 1914-1918

Konkursy

LEGIONY W KOMÓRCE

KADRÓWKA W OCZACH NAJMŁODSZYCH