górne tło

Kraków na polskim Davos

Od 2 do 4 września w Krynicy odbywa się Forum Ekonomiczne – największe wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej nazywane „polskim Davos". Jak zwykle nie zabrakło tam Krakowa, który z motywem przewodnim „Kraków, miasto w Ruchu" („Kraków in motion") prezentuje zmiany urbanistyczne i założenia projektu Smart City, projekt „Kraków -  Nowa Huta Przyszłości", a także chwali się potencjałem biznesowym.

Nasze miasto reprezentowali podczas Forum Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba oraz Skarbnik Miasta – Lesław Fijał.

2 września - w dniu inauguracji wydarzenia, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wział udział w posiedzeniu Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Inauguracyjnej Sesji Plenarnej Forum Ekonomicznego „Pokryzysowy świat – czas nowych liderów",  a także  zabrał głos w  panelu pod hasłem „Polityka samorządowa bez partii politycznych – science fiction czy realna potrzeba?" Paneliści, a wśród nich oprócz Prezydenta Krakowa: Ryszard Kalisz, Beata Szydło, Jarosław Gowin, Stanisław Gawłowski - dyskutowali o tym, że wraz z kryzysem zaufania społecznego wobec partii politycznych powraca pytanie o sens ich funkcjonowania na poziomie gminy czy powiatu. Starali się oni odpowiedzieć na pytania: czy skuteczne zarządzanie na szczeblu samorządu wymaga zaplecza politycznego? Czy może też najlepiej zarządzany samorząd to taki, w którym jego włodarz i współpracujące z nim otoczenie nie reprezentują żadnej konkretnej partii. Moderatorem dyskusji był Paweł Lisicki - Redaktor Naczelny tygodnika „Do rzeczy".

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zabrał też głos w zorganizowanym 3 września panelu „Organizacja dużych wydarzeń sportowych oraz ich wpływ na rozwój i promocję dyscyplin sportowych, rozwój infrastruktury sportowej, promocję i rozwój Polski i samorządów, na przykładzie Mistrzostw Świata w Piłke siatkową 2014 i EHF EURO 2016 w piłkę ręczną".

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba uczestniczyła w organizowanych 2 września dwóch panelach dyskusyjnych. Pierwszy - pod hasłem „Metropolie versus regiony: kształtowanie polityki rozwoju regionalnego" - poruszał tematykę interakcji pomiędzy ośrodkami metropolitalnymi a regionami. Jego uczestnicy zastanawiali się jak z sukcesem wspólnie kształtować politykę rozwoju regionalnego by mieszkańcom metropolii i obszarów je otaczających żyło się coraz lepiej. Motywem przewodnim  drugiego z paneli było „Polskie Miasto XXI wieku" – mowa była o zmianach, m.in. w dziedzinie technologii informatycznych, telekomunikacyjnych, transportu, tworzących nowe możliwości dla biznesu.

W pierwszym dniu Forum odbyła się także uroczysta Gala Wręczenia Nagród XXIV Forum Ekonomicznego. Wręczone zostały nagrody w kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Roku, Nowa Kultura Nowej europy, oraz nagroda Specjalna.

Od 2 – 4 września odbywa się Krakowski Salon Spotkań, do którego zaproszono znanych krakowskich przedsiębiorców.

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest organizowane cyklicznie od 1991 roku. Przyjeżdża tu ponad 2500 gości - liderów życia politycznego, gospodarczego i społecznego oraz 500 dziennikarzy z Europy, Azji i Ameryki.

Pełny program wydarzenia dostępny jest pod adresem: www.forum-ekonomiczne.pl.