górne tło

Miasto obraca się ku Wiśle

Czy hasło „Miasto obraca się ku Wiśle" stanie się wizytówką Krakowa? Tego chciałoby zapewne wielu krakowian, ale przede wszystkim Stowarzyszenie Armatorów i Inwestorów dorzecza Wisły w Krakowie. O jego działalności oraz planach związanych z aktywizacją bulwarów wiślanych rozmawiano na posiedzeniu Komisji Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Stowarzyszenie skupia armatorów oraz inwestorów związanych z Wisłą w obrębie Krakowa i okolic. Głównym celem działalności tej organizacji jest ożywienie krakowskich bulwarów. Członkowie stowarzyszenia chcieliby, aby to miejsce stało się wizytówką Krakowa, na równi z Rynkiem Głównym, czy Kazimierzem.

Miałoby temu służyć wybudowanie w tym miejscu mariny, czyli kompleksu budynków i urządzeń hydrotechnicznych, które pełniłyby kilka funkcji. Najważniejszą byłaby ochrona przeciwpowodziowa dla małych i średnich jednostek pływających.

Drugim, ale nie mniej ważnym zadaniem, który miałaby spełniać, jest bezpieczeństwo. Według inicjatorów tego pomysłu, miało by to być miejsce, które gromadziłoby wszelkie służby i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ład w ruchu wodnym. Mowa o między innymi o: Komisariacie Wodnym Policji, Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, Urzędzie Żeglugi Śródlądowej i innych instytucjach związanych z wszelkimi formami funkcjonowania na i wokół Wisły.

Ponad to port miałby spełniać jeszcze jedną funkcję: mieścić hotele, restauracje, sklepy, wypożyczalnie sprzętu wodnego, a także lądowisko dla śmigłowców. Miejsce przeszło wszelkie potrzebne ekspertyzy i spełnia wymogi techniczne i funkcjonalne dla tego typu obiektów. Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą o rozszerzenie strefy usług w okolicach ul. Podzamcze oraz bulwaru Czerwieńskiego.