górne tło

Nowe życie Zabłocia

Zabłocie zmienia swoje oblicze. Ta poprzemysłowa część Krakowa staje się nowoczesną, modną dzielnicą. O tym jak przebiega i będzie przebiegała ta transformacja dyskutowali uczestnicy debaty, która odbyła się w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Lipowej 4. W dyskusji zorganizowanej przez dziennik Rzeczpospolita wzięła udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Elżbieta Koterba.

Co decyduje o atrakcyjności Zabłocia jako lokalizacji dla biznesu? Jakie znaczenie dla Krakowa ma rewitalizacja tego obszaru miasta? Jak będzie przebiegała ta transformacja? Jaka jest koncepcja zabudowy? Jak sprawić, żeby Zabłocie stało się aktywną tkanką miasta? To tematy przewodnie dyskusji zorganizowanej w ramach cyklu „Okrągły Stół Rzeczpospolitej".

Przypomnijmy: Rewitalizacja Zabłocia trwa od 2006 roku, a usprawnia go przyjęty Lokalny Program Rewitalizacji ściśle współgrający z miejscowym planem zagospodarowania.

Jak podkreśla Elżbieta Koterba – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – proces rewitalizacji rozpisany jest na wiele lat. Na swą kolej czeka wschodnia część dzielnicy, a w Lokalnym Programie Rewitalizacji priorytetem jest rewitalizacja al. Lipowej.

Już teraz jednak na Zabłociu z powodzeniem koegzystuje wiele funkcji: m.in. mieszkaniowe, biznesowe, kulturalne, rozrywkowe i naukowe.

Ważna wizytówką dzielnicy jest powstały w dawnych halach Fabryki Schindlera MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Instytucja prezentuje polską i międzynarodową sztukę najnowszą, program działalności obejmuje też edukację oraz projekty badawcze i wydawnicze.