górne tło

Popołudnie w Edynburgu

W niedzielne popołudnie, 26 października, od godz. 13:00 do 16:00 organizatorzy Festiwalu Conrada zaproszą czytelników do literackiego Edynburga. Swoje bramy otworzy przed krakowianami miasto Harrego Pottera, doktora Jekylla czy Waverley'a.

Pierwsze Miasto świata posiadające tytuł Miasta Literatury UNESCO wspierało Kraków w uzyskaniu tego tytułu. Oficjalna delegacja stolicy Szkocji odnowi także porozumienia o współpracy partnerskiej obydwu miast.

Co ma w sobie to miejsce, że od dziesiątków lat inspiruje tylu wielkich pisarzy? Wyjaśnienia usłyszymy z pierwszej ręki od Jamesa Robertsona, wybitnego poety i pisarza szkockiego, wielokrotnie nagradzanego autora powieści osadzonych w Edynburgu i czerpiących z jego historii.

W mieście poezji Kraków nie zabraknie miejsca na poezję szkocką. Poetka Christine de Luca przeczyta kilka swoich wierszy, w tym jeden inspirowany polską mapą Szkocji. Przedstawi także uczestnikom niezwykły projekt łączący poezję dwóch innych poetów i niezwykłe anonimowe rzeźby wykonane z papieru starych książek ocalonych w ten sposób od zniszczenia. Projekt powstał w Szkockiej Bibliotece Poezji w Edynburgu. Prezentacja Christine de Luca ilustrowana poetyckimi rzeźbami pokaże także działalność jedynej na świecie Biblioteki Poezji.

Uczestnicy popołudnia w Edynburgu poruszą również temat polityki literackiej miasta. O wyzwaniach stojących  przed pierwszym Miastem Kreatywnym w dziedzinie literatury opowiedzą eksperci odpowiedzialni za literacki wizerunek Edynburga, w tym dyrektor największego na świecie festiwalu książki Nick Barley.

Dla wszystkich którzy zechcą zaopatrzyć się w najlepszą współczesną szkocką literaturę, na Targach Książki (23-26 października) - na specjalnie przygotowanym stoisku Edynburga - będzie można zapoznać się z ciekawą ofertą literacką Szkockiej stolicy.

Wracając do domu, warto przejść przez Rynek Główny. Na rogu ulicy Brackiej i Rynku na cały tydzień festiwalowy wyświetlana będzie szkocka poezja - w ramach współpracy z projektem Multipoezja. Projekt zainauguruje gospodarz miasta Edynburg Lord Provost Donald Wilson, który razem z dyrektorem festiwalu Michałem Pawłem Markowskim uruchomią projekcję, a jednocześnie dadzą hasło do zapalenia słynnej latarni Festiwalu Conrada sygnalizującej wielkie święto literatury światowej z szczytu ratuszowej wieży. Ceremoniom iluminacji towarzyszyć będzie grupa tradycyjnych szkockich dudziarzy, którzy w tradycyjnych szkockich strojach narodowych podkreślą szczególną rolę Edynburga na tegorocznym Festiwalu.

Przypominamy, że Edynburg to partner Krakowa w sieci miast UNESCO i pierwsze Miasto Literatury na świecie. Tytuł uzyskał w 2004. Spotkania odbędą się w ramach corocznego cyklu, które przedstawia literaturę i najważniejsze postacie środowiska literackiego Miast Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że podczas zeszłorocznej edycji gościem specjalny była stolica Islandii, Reykjavik Miasto Literatury UNESCO.

Festiwal Conrada to największe wydarzenie literackie w Polsce. Jego 6. edycja odbywać się będzie pod hasłem Wspólne Światy. Festiwal to wspólne przedsięwzięcie Miasta Kraków, Krakowskiego Biura Festiwalowego i Fundacji Tygodnika Powszechnego. Szczegółowy program Festiwalu Conrada jest dostępny na stronie: www.conradfestival.pl.

ideaslogo