górne tło

Pociąg pamięci z Tyrolu do Galicji

W celu upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej Region Europejski Tyrol – Tyrol Południowy – Trydent wraz z miastem partnerskim Krakowa Innsbruckiem zorganizował w dniach 16-21 października 2014 r. wyjazd studyjny dla 500 uczestników na tereny dawnej Galicji - do miejsc, gdzie w 1914 r. tysiące żołnierzy padły ofiarą przerażającego konfliktu.

Niewiele osób wie, że żołnierze Cesarskich Pułków Strzelców Tyrolskich, będących elitarną jednostką armii austro-węgierskiej, walczyli na froncie wschodnim przeciwko Rosji. Ich sukcesy i zwycięstwa odniesione w szeregu bitew (np. w słynnej bitwie pod Gorlicami) okupione zostały ogromnymi stratami, co znalazło swój wyraz w liczbie zmarłych, rannych, zaginionych i wziętych do niewoli: 2/3 wysłanych na front tyrolskich żołnierzy nie powróciło do swoich domów. Aby upamiętnić losy poległych, przede wszystkim zaś przestrzec przed skutkami konfliktów zbrojnych i zaapelować o pokój w Europie i na świecie, Region Europejski Tyrol – Tyrol Południowy – Trydent zorganizował sześciodniową podróż specjalnym pociągiem do Krakowa. Udział w niej wzięła młodzież z całego Tyrolu oraz członkowie tyrolskich stowarzyszeń miłośników tradycji. Podczas podróży po Polsce, uczestnicy wyjazdu pogłębiali swoją wiedzę historyczną i odwiedzali zlokalizowane w Małopolsce miejsca pamięci. W Krakowie odbył się główny akt upamiętnienia z udziałem gubernatorów poszczególnych prowincji Tyrolu, władz naszego miasta oraz województwa małopolskiego.

Zamierzeniem organizatorów było włączenie do projektu różnych pokoleń i grup językowych, dlatego docenili zainteresowanie mieszkańców Krakowa, miłośników historii, młodzieży licealnej, zaproszonych do udziału w uroczystości, która odbyła się na Rynku Głównym w sobotę 18 października 2014 r. Wystąpieniom na scenie towarzyszył akcent muzyczny - koncert renomowanej orkiestry dętej „Tiroler Kaiserjägermusik". Uroczystość została podzielona na trzy części: przywołujące przeszłość (m.in. projekcje filmów z okresu I wojny światowej), teraźniejszość (odczytanie fragmentów kronik i wspomnień tyrolskich żołnierzy i sformułowanie przesłania politycznego polskiej i austriackiej młodzieży) i przyszłość (apel o pokój o współpracę w Europie). Wszystkie wystąpienia były tłumaczone na język niemiecki, włoski oraz polski.