górne tło

III Festiwal Kultury Kanadyjskiej

Dwudniowa konferencja naukowa poświęcona ludom rdzennym Kanady, pokazy filmów i zdjęć, a także spotkania z podróżnikami, ekspertami i aktywistami weszły w program III Festiwalu Kultury Kanadyjskiej, który odbył się w Krakowie w dniach 17-21 listopada. Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W trakcie zorganizowanych w ramach Festiwalu wykładów, dyskusji i prelekcji można było dowiedzieć się jak współcześnie zmienia się sytuacja rdzennych ludów zamieszkujących Kanadę i dlaczego jest to problem, z którym Kanada – pomimo swojej wielokulturowości – nie do końca sobie radzi. Relacje pomiędzy Indianami a potomkami dawnych kolonizatorów są wciąż napięte. Tematyka ludów rdzennych jest obecnie w Kanadzie przedmiotem częstych dyskusji. Poprzednie edycje Festiwalu były poświęcone specyfice zachodnich prowincji Kanady oraz Arktyce.

Obecnie Kanadę zamieszkuje prawie półtora miliona rdzennej ludności - Indian, Inuitów oraz Metysów – co stanowi ponad 4% społeczeństwa kanadyjskiego. Rdzenną ludność Kanadyjczycy określają Pierwszymi Narodami (ang. First Nations). Najliczniejszą grupę stanowią Indianie - około 850 tys. (ponad 50 plemion mówiących około 60 językami).

Wydarzenia festiwalowe odbywały się w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ oraz w krakowskich kawiarniach: Pauza In Garden, Massolit, Bike Like Cafe, Stopklatka, Cudowne Lata.

Szczegółowy program Festiwalu Kultury Kanadyjskiej dostępny jest na stronie:

http://www.festiwalkulturykanadyjskiej.pl/