górne tło

Wizyta Ambasadora Niemiec

We wtorek, 27 stycznia 2015 r., z wizytą w krakowskim magistracie przebywał Ambasador Republiki Federalnej Niemiec J.E. Rolf Nikel. Podczas kurtuazyjnego spotkania z Prezydentem Jackiem Majchrowskim Ekscelencji towarzyszyła małżonka oraz Konsul Generalny Niemiec w Krakowie dr Werner Köhler.

Podczas rozmowy poruszony został temat współpracy Krakowa z niemieckimi miastami. Ambasadora, który sam pochodzi z Frankfurtu, ucieszyła informacja o intensywnych kontaktach Krakowa z miastem nad Menem. Prezydent Jacek Majchrowski nadmienił, iż w ramach finalizowania projektu budowy ekospalarni w Krakowie, delegacja naszego miasta przebywała ostatnio z wizytą w Norymberdze. Wizyta miała na celu zacieśnienie współpracy miast, które planują organizację wspólnych szkoleń i wymianę pracowników spalarni.

Omawiana była również współpraca polsko-niemiecka w zakresie ochrony środowiska. Niemcy, którzy stawiają na ekologię, interesują się toczoną w Polsce debatą na temat ograniczania zużycia węgla w celach opałowych. Kraków, który od lat aktywnie walczy z zanieczyszczeniem powietrza szczególnie rozumie ten problem. Prezydent Majchrowski opowiedział o inicjatywach miasta w zakresie zmniejszenia niskiej emisji (dofinansowania wymiany pieców węglowych na piece gazowe, elektryczne albo przyłączenie do MPEC-u, dofinansowanie różnic w opłatach dla najbiedniejszych). Kraków wprowadził pierwszą w Europie regularną linię autobusów elektrycznych, a cała komunikacja w naszym mieście spełnia normę emisji spalin EURO 6.

Kolejnym tematem, który został poruszony w trakcie rozmowy były perspektywy rozwoju gospodarczego Krakowa. Prezydent przedstawił Ambasadorowi projekt Nowa Huta Przyszłości, opowiedział o rozwoju sektora wysokich technologii, licznych działających w Krakowie centrach outsourcingowych i rozliczeniowych. Ambasador Nikel podkreślił, że wśród niemieckich firm produkcyjnych istnieje duże zainteresowanie regionem Krakowa i Małopolski.

Ponadto Ekscelencja przedstawił niemiecki system dualnego szkolnictwa zawodowego. Dzięki połączeniu fachowej wiedzy teoretycznej z praktyką, którą daje praca w konkretnym przedsiębiorstwie, młodzi ludzie efektywnie wkraczają na rynek pracy, przez co zmniejsza się odsetek bezrobotnych wśród młodzieży. Takim praktykom patronuje m.in. Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa w Warszawie, uwzględniając je w swoich projektach współpracy. Polsko-niemiecką wymianę uczniów i doświadczeń Izba będzie organizować m.in. w Rzeszowie, ale być może – w przyszłości – również w Krakowie. Prezydent Majchrowski wyraził zainteresowanie tym projektem sugerując, iż może on być realizowany przy pomocy Izby Rzemieślniczej.

Na zakończenie spotkania J.E. Ambasador Rolf Nikel dokonał obszernego wpisu w Księdze Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa. W tym samym dniu Ambasador udał się do Oświęcimia, gdzie wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 70. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.