górne tło

Lepsza opieka dla seniorów

O opiece zdrowotnej nad osobą starszą i niesamodzielną na terenie Krakowa dyskutowali uczestnicy konferencji, która w piątek (17 kwietnia) odbyła się w magistracie. Obrady zainaugurował Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

- Liczba osób starszych rośnie. W Krakowie mieszka ponad 49 tys. osób powyżej 80.roku życia, a według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego do roku 2025 będzie ich ponad 63 tysięcy. Miasto prowadzi działania w zakresie poprawy opieki zdrowotnej seniorów. Jedną z form realizacji zadania jest projekt Przebudowa Pawilonu Nr 4 Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Krakowie oraz wdrożenie programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej. Jego celem jest budowanie sprawnego systemu opieki długoterminowej w województwie małopolskim poprzez zapewnienie profesjonalnych świadczeń zdrowotnych – powiedział podczas otwarcia konferencji Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.


Organizatorami konferencji „Opieka zdrowotna nad osobą starszą i osobą niesamodzielną na terenie Miasta Krakowa" byli Gmina Miejska Kraków i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Krakowie przy ul. Wielickiej 267.


Uczestnicy obrad zapoznali się m.in. z rządową polityką senioralną na lata 2014 – 2020, prognozami demograficznymi Polski, Małopolski i Krakowa, omówili opiekę nad seniorem i osobą niesamodzielną w ramach zadań pomocy społecznej, świadczenia opieki zdrowotnej z uwzględnieniem osób starszych, opiekę zdrowotną nad osobą starszą i przewlekle chorą na terenie Krakowa.

Na zakończenie spotkania Janusz Czekaj Dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie przedstawił Wdrożenie programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej w ramach Projektu pn. Przebudowa Pawilonu Nr 4 Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krakowie oraz wdrożenie programu edukacyjnego w zakresie opieki długoterminowej, współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014, którego beneficjentem jest Gmina Miejska Kraków. Wartość projektu wynosi ok. 14 mln zł, w tym wkład własny Gminy - 2 mln 800 tys. zł.


Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie http://zlotywiek-zol-krakow.pl/