górne tło

Coraz wyższy poziom recyklingu

Uruchomiona w 2014 roku nowoczesna sortownia odpadów zmieszanych pozwoliła na osiągnięcie już obecnie 25 procentowego poziomu recyklingu w Krakowie. Jednak, aby uniknąć kar, w 2020 roku do ponownego użytku musi trafić 50 proc. produkowanych w naszym mieście śmieci.

W niemal dwa lata po wprowadzeniu nowych zasad gospodarowania odpadami wyraźnie widać, że znaczna część mieszkańców Krakowa chce zbierać śmieci selektywnie i przestrzega zasad segregacji. Jednak unijne wymogi, jakie miasto musi spełnić do końca 2020 roku cały czas się zaostrzają. Według nich do końca 2020 roku Kraków musi osiągnąć 50-procenotowy współczynnik recyklingu odpadów opakowaniowych – czyli połowa wyrzucanego papieru, metalu, szkła i tworzyw sztucznych będzie musiała być odzyskiwana i przekazywana do ponownego użycia.

2014 rok zamknął się poziomem recyklingu w wysokości prawie 20 proc. To więcej o prawie 6 proc. niż wymagała Unia Europejska na ubiegły rok. Współczynnik poprawił się jeszcze w pierwszych miesiącach tego roku. – W pierwszym kwartale 2015 r. – przy pełnej mocy nowej sortowni odpadów zmieszanych – poziom recyklingu wzrósł do ponad 25 proc. – poinformował Rafał Korbut, z-ca dyrektor ds. gospodarki odpadami MPO Kraków.

Jednak Miasto już teraz zastanawia się, jak zwiększyć ilość odpadów, które uda się odzyskać. – Po pierwsze, zmodernizowana będzie sortownia odpadów segregowalnych. Za kwotę 11,5 mln zł, w ramach unijnego programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, stary zakład zostanie unowocześniony. Zamontowanych zostanie kilka nowych linii sortowniczych – wymieniał Rafał Korbut.Według wstępnych szacunków, modernizacja sortowni odpadów selektywnie zbieranych przy jednoczesnej poprawie segregacji u źródła, zwłaszcza w blokach oraz uruchomieniu Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów pozwoli podnieść poziom recyklingu do 35 proc. – Dlatego tak ważna jest poprawa jakości sortowania odpadów przez mieszkańców. Chodzi o to, żeby już u źródła było jak najwięcej odpadów nadających się do powtórnego wykorzystania. Wtedy uda nam się spełnić unijne normy. W przeciwnym razie, grożą nam wysokie kary – wskazywał zastępca dyrektora ds. gospodarki odpadami MPO. Aby zwiększyć świadomość mieszkańców, krakowska spółka będzie kontynuować programy edukacyjne i akcje informacyjne, które mają zachęcić krakowian do jeszcze lepszej segregacji.

Przypomnijmy, że oddana rok temu sortownia odpadów zmieszanych powstała w ramachprojektu „Wdrożenie systemu segregacji odpadów z zastosowaniem separatorów - Rozbudowa sortowni odpadów komunalnych Barycz”. W wykonanym w lekkiej konstrukcji budynku znajduje się w pełni zautomatyzowana, bezobsługowa instalacja do sortowania odpadów komunalnych o przepustowości 100 000 Mg zmieszanych odpadów komunalnych i 50 000 odpadów komunalnych selektywnie zbieranych. Przywożone do sortowni śmieci trafiają na przenośnik podający je do sita bębnowego, gdzie w procesie mechanicznego sortowania zostają wyodrębnione trzy frakcje, w zależności od wielkości odpadów. Linia technologiczna do sortowania to: obrotowe sito bębnowe, dwa sita kaskadowe, trzy separatory metali żelaznych, trzy separatory metali nieżelaznych, dwa separatory balistyczne, dziesięć separatorów optycznych, 125 przenośników transportujących odpady, prasa belująca, dwie kabiny sortownicze, w których odzyskiwane odpady surowcowe przed podaniem do sprasowania i zbelowania są doczyszczane ręcznie z ewentualnych zanieczyszczeń. Cały proces jest sterowany automatycznie przez komputer.

Instalacja pozwala na wyodrębnienie jak największej ilości odpadów nadających się do odzysku i recyklingu, a węzeł do produkcji paliwa alternatywnego umożliwia przetworzenie śmieci nienadających się do recyklingu w paliwo alternatywne wykorzystywane jako źródło energii w cementowniach. Co ważne, dzięki oddanej w zeszłym roku instalacji na wysypisko odpadów nie trafia ani kilogram nieprzetworzonych śmieci.

Nowa sortownia wchodzi w skład Centrum Ekologicznego Barycz. Jest to kompleks pięciu wzajemnie ze sobą współpracujących obiektów (instalacji) związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi. W ramach Centrum Ekologicznego Barycz działają: instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), sortownie, kompostownia , punkt selektywnego zbierania odpadów, a także instalacja do produkcji energii z biogazu. Na terenie Centrum Ekologicznego Barycz działa też ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży.