górne tło

Trwa rodzinne świętowanie

Biegiem Par „W pogoni za tlenem" rozpoczęło się rodzinne świętowanie na Bulwarze Czerwieńskim. Mimo nienajlepszej pogody na starcie zameldowało się ponad 120 biegaczy. Sygnał do startu dała Zastępca Prezydenta Krakowa Katarzyna Cięciak. Zawody wygrali Wojciech Macheta i Łukasz Jakubowski (grupa Yeti). Nagrody zwycięzcom wręczył Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Ważnym elementem tegorocznego Święta Rodziny była prezentacja proekologicznych działań Miasta Krakowa.

„Zapraszam Państwa do zapoznania się z działaniami, które prowadzi Miasto w trosce o środowisko naturalne, o zdrowy, ekologiczny, czysty  Kraków” – zachęcał Prezydent Majchrowski. Do tych działań nawiązał m.in. Bieg Par. Bieg, zorganizowany pod wymownych hasłem „W pogoni za tlenem” jest częścią projektu „Zdrowy oddech dla Krakowa” (współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie) – Jest elementem promocji aktywnego stylu życia, a jednocześnie zapowiedzią kampanii edukacyjno - informacyjnej dotyczącej czystego powietrza, która przeprowadzona zostanie w krakowskich gimnazjach jesienią tego roku.

Każdy, kto odwiedził Miasteczko Rodzinne, mógł wziąć udział w staromiejskiej grze terenowej „Rodzinny Kraków", rodzinnych warsztatach „Nie marnuj jedzenia!", zajęciach fitness, malowaniu twarzy, warsztatach plastycznych oraz wielkim budowaniu z klocków LEGO. Centrum Języków Śródziemnomorskich Sensapolis przygotowało warsztaty językowe. Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie zaprezentowała wszystkim miłośnikom straży samochód gaśniczy wraz z wyposażeniem, a najmłodsi uczestnicy Święta mogli ugasić makietę domku oraz Smoka Wawelskiego. Portal Ekorodzice zorganizował warsztaty makulaturowej wikliny oraz wyklejanie Eko – Jeża.

Podobnie jak w roku ubiegłym, została zorganizowana zbiórka zakrętek plastikowych, które zostaną przeznaczone na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla potrzebującego dziecka. Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie zaprosił wszystkich młodych naukowców na pokazy chemiczne oraz do udziału w konkursach i krzyżówkach.

Po raz pierwszy powstała specjalna Strefa Sportu, gdzie w ramach projektu „Nie bój się sięgać gwiazd", odbyły się spotkania i treningi z tenisistką Joanną Sakowicz – Kostecką oraz piłkarzem Mirosławem Szymkowiakiem. Trenerzy realizujący miejski program „Kraków biega, Kraków spaceruje" zachęcali do udziału w rodzinnym nordicwalking.

W trakcie wydarzenia warto pomyśleć o przyłączeniu do miejskiej sieci, aby w przyszłym sezonie grzewczym mieć dostęp do wygodnego i bezpiecznego ciepła z MPEC. W specjalnym namiocie miejska spółka będzie zachęcać do likwidacji pieców węglowych i podłączania się do sieci ciepłowniczej.

Krakowianie, którzy mogliby zostać rodziną zastępczą i w swoim domu opiekować się dziećmi, mogli odwiedzić namiot Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, gdzie mogli się dowiedzieć więcej na temat rodzicielstwa zastępczego.

Wszyscy zainteresowani zdrowiem swoim i najbliższych przez cały dzień mogli skorzystać z bezpłatnych badań medycznych oraz konsultacji, które przygotowały szpitale miejskie oraz prywatne centra medyczne. Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zaprezentował ofertę programów profilaktycznych.

W trakcie Święta został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „JesteśMy Rodziną", zorganizowany przez Gminę Miejską Kraków oraz Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży. Święto Rodziny Krakowskiej odbyło się w ramach kampanii „Kraków stawia na rodzinę!", którą Gmina Miejska Kraków organizuje już po raz piąty. Jej celem jest promowanie wartości rodzinnych, zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie pozytywnego modelu rodziny jako wielopokoleniowej instytucji. Patronat nad kampanią objął Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Organizatorami Święta są Urząd Miasta Krakowa oraz krakowska Caritas, a głównym sponsorem jest sieć „Biedronka". Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez TVP Kraków, Radio Kraków, KRAKOW.PL oraz portale Czas Dzieci i Ekorodzice.